Genetické studie ukázaly, proč trpíme hemeroidy

Přidat na Seznam.cz

„Naše studie nás vedla k závěru, že hemeroidy jsou výsledkem dysfunkce hladkého svalstva, epitelu a pojivové tkáně,“ odhaluje Dr. Zheng.

Hemoroidy nejsou název choroby, ale název cévních struktur umístěných v řitním otvoru. Jejich role je obdobná jako u svěrače – utěsňují konečník a jsou odpovědné za vylučování a kontrolu uvolňování plynu.

Zdravé jsou pro nás zcela neviditelné a nepostřehnutelné. Teprve když se zvětší, začnou způsobovat nepříjemná onemocnění – pálení, svědění nebo dokonce krvácení – odtud název hemoroidů. V současné době mezinárodní studie, která zkoumala DNA téměř 1 milionu lidí, identifikovala možné příčiny.

Odkud se berou bolestivé hemoroidy?
Když hemoroidy bobtnají, způsobují bolest, svědění a někdy i krvácení, což omezuje vaši schopnost vyprazdňování. Bylo již identifikováno mnoho faktorů, které vystavují lidi riziku vzniku hemoroidů. Patří mezi ně sedavý životní styl, obezita, snížený příjem vlákniny ve stravě a namáhavé zvedání hmotnosti. Nedávno však bylo objeveno, že lidé mohou mít genetickou predispozici k hemoroidům.

Výzkum hemoroidů
Vědci zkoumali změny DNA v genomech 218 920 pacientů s hemoroidy a 725 213 zdravých lidí. Bylo identifikováno 102 nových genomových oblastí, které mohou souviset s hemoroidním onemocněním. Bylo zjištěno, že tyto geny jsou exprimovány hlavně v cévách a gastrointestinálních tkáních a jsou společně zapojeny do kontroly funkce hladkého svalstva. Hrají také roli ve vývoji a integritě intestinálních epiteliálních a endoteliálních struktur.

„Naše výsledky ukazují zapojení několika biologických procesů a cest do hemoroidního onemocnění, které by mohlo pomoci najít alternativní možnosti léčby zaměřené na tyto cesty,“ řekl profesor Mauro D’Amato z CIC bioGUNE ve španělském Bilbau.
V současné době vyžadují závažnější formy hemoroidů chirurgickou léčbu. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Gut.