Hrdina z Nagana dostal v Lausanne výpověď. Ale peníze po něm budou Švýcaři nadále chtít…

Přidat na Seznam.cz

Snad skoro každý český sportovní fanoušek by na otázku, jaký byl největší úspěch českých sportovců po sametové revoluci, odpověděl: Výhra hokejistů na olympiádě v Naganu. Naši zlatí hoši se v tu chvíli stali celebritami a kdyby se konaly prezidentské volby, tak Dominik Hašek, kdyby kandidoval, by je snad v té době i vyhrál. Avšak nic netrvá věčně.

Všechna sláva, polní tráva, o čemž by mohli vyprávět nejenom zmiňovaný Hašek, ale třeba i Vladimír Růžička, který má pravděpodobně vrcholnou trenérskou kariéru za sebou. A Pavla Pateru teď ženou sparťanští fanoušci pryč ze svého milovaného klubu, protože v roli kouče jí nedokáže dostat ze spodní poloviny tabulky.

Nepříjemné chvíle ale v posledních dnech prožívá i autor slavného gólu z naganského finále. Petr Svoboda zařídil vítězným gólem proti Rusku českou nesmrtelnost. Tento obránce, který díky dlouholetému pobytu v USA chvílemi už ztrácel česká slovíčka, teď ztratil ve švýcarském Lausanne funkci sportovního ředitele. Svoboda, který v NHL odehrál více než 1000 zápasů, zůstane v pozici minoritního majitele klubu. Žádný vliv však už na chod klubu mít nebude. Těžko odhadovat, jak dlouho ho bude bavit dávat své finance do klubu, na který nebude mít žádné páky…

Právě Svoboda se na jaře pokoušel dostat do Lausanne českého trenéra. Nejdříve měl oslovit Filipa Pešána (ten však dal přednost jinému švýcarskému klubu – Ajoie) a pak i Václava Varaďu. Majoritním vlastníkem Lausanne nadále zůstává miliardář Zdeněk Bakala.

Zdroj: idnes.cz, isport.blesk.cz