Zrušte skluzy! Ničí zdraví hráčů a kazí útočný fotbal

Přidat na Seznam.cz

Víkendový zápas první fotbalové ligy mezi Slavií a Zlínem jistě zvedl z křesel i jindy klidné (a nestranné) fanoušky fotbalu. Ano, i autora tohoto článku vymrštilo z gauče počínání zlínského Martina Cedidly (na úvodním snímku) na Ewertona, kterého skluzem přejel jak tank. A tank to byl pěkně rozjetý, protože brazilský šikula si kvůli poškozeným vazům nezahraje minimálně měsíc…

Je správné, že disciplinární komise rychle zareagovala a potrestala hlavního rozhodčího Dalibora Černého, který Cedidlovi udělil pouze žlutou kartu, byť šlo o evidentní faul na červenou, distancem do konce září. Ještě tvrdší (ale oprávněný) trest dostal videorozhodčí (VAR) Vít Ondráš, který má zastavenou delegaci až do zimní přestávky. Především on měl možnost z několika záběrů vyhodnotit, že to byl velmi nesmlouvavý, skoro likvidační faul a ihned to nahlásit hlavnímu arbitrovi, který měl už na place změnit Cedidlovi žlutou kartu na červenou.

Jenže emoce časem vyprchají, Ewerton se uzdraví a nic se nezmění. Pořád se budou používat skluzy, které nejenom mohou zavinit zranění hráčů, ale i ničí útočný fotbal. Vždyť o kolik více by mohlo být brankových příležitostí, kdyby obránci nepoužívali tuhletu poslední záchranou brzdu.

Zranění Ewertona není ojedinělé, už v minulých sezonách muselo několik hráčů (ať už českých či světových) na marodku poté, co do nich nešetrně vjel skluzem protihráč. Fanoušci si na jednu stranu zlobí, když je jejich hráč zastaven skluzem, na druhou stranu tleskají, když jejich fotbalista natažen na zemi vypíchne míč protivníkovi. Ano, občas to vypadá hezky, ale spíše to přináší fyzickou bolest protivníkovi. A vůbec se v tuhle chvíli nehodí poznámky o fotbalových baletkách, které nic nevydrží.

Fotbalisté davají skluzem najevo, že nenechají soupeři ani o centimetr navíc či že přišli na hřiště bojovat do posledního dechu. Zapomínají však na to, že svým jednáním mohou zničit či narušit kariéru jiným fotbalistům.

Zkrátka bez skluzů by byl fotbal hezčí. A bez vulgárních fanoušků také, ale to už je zase jiný příběh, ještě více neřešitelný….

Zdroj: redakce, Youtube, isport.blesk.cz