Znepříjemňuje vám chrápání život? Zde je pár dobrých rad

Přidat na Seznam.cz

Chrápání trápí mnoho českých domácností. Nejeden pár spí kvůli tomuto problému odděleně už dlouhá léta. Omezuje spánek nejen člověku, který chrápání musí poslouchat, ale i samotnému chrápajícímu.

Zúžené dýchací cesty
Chrápání trápí téměř čtvrtinu světové populace, přičemž se vyskytuje desetinásobně častěji u mužů než u žen. Za tento nepříjemný zvuk může vibrace měkkých tkání v oblasti nosohltanu při nádechu. Během spánku totiž svalstvo odpočívá, dýchací cesty jsou chabé a zužují se. Tento problém způsobuje nejen problémy s nevyspáním, ale může být příčinou i srdečně-cévních onemocnění.

Chrápání je nebezpečné
Chrápání může být v některých případech skutečně nebezpečné. Toto nebezpečí vyplývá z apnoických pauz, které jsou během chrápání doprovázeny ztrátou dechu. Pokud jsou tyto pauzy příliš časté, mohou se velmi negativně podepsat na zdraví člověka. Mozek je během této pauzy nedostatečně okysličován, což vede k více zdravotním problémům. Tyto pauzy v mnoha případech souvisí i s mozkovými příhodami, které přišly v noci.

Pozor! Partneři by měli při takových pauzách zpozornět. Z krátkodobého hlediska nepředstavují problém, ale pokud je na své polovičce registrují už déle, třeba jí to říct. Chrápající totiž o těchto pauzách nemusí vědět. Důležité je pak problém řešit, protože apnoické pauzy ohrožují kardiovaskulární i hormonální systém a způsobují stárnutí buněk tkání.

Řešení je několik
Pokud se chce chrápající člověk svého problému zbavit nejprve po domácku, měl by dodržovat několik základních pravidel:

● neměl by kouřit a pít před spaním alkohol, který chrápání zhoršuje

● neměl by mít hlavu během spánku příliš vysoko

● neměl by spát na zádech, ale na boku

● měl by si udržovat přiměřenou hmotnost, která nezatěžuje srdce a cévy

● měl by pravidelně cvičit

● měl by spát ve vlhčím prostředí

Zkuste babské rady
Zkuste ověřené triky našich babiček, které mohou zmírnit problémy s chrápáním:

Máta: Zkuste si mátovým olejem potírat oblast pod nosem. Pomůže snadno a čistě dýchat.

bottle surrounded green leaves
Stefan Rodriguez / Unsplash.com

Olivový olej: Má protizánětlivé účinky a při dlouhodobém užívání snižuje vibrace v hrdle. Zkuste před spaním vypít lžíci oleje smíchaného s medem.

Kurkuma nebo kardamon: kurkuma působí jako přírodní antibiotikum a kardamon jako přírodní odhleňovací. Zkuste večer před spaním přidat trochu kurkumy do teplého mléka nebo trochu kardamonu do teplé vody. Vypijte a opakujte každý večer půl hodinu před spaním.

Co se bude dít u lékaře?
Pokud se chrápající rozhodne navštívit lékaře, může počítat s předepsáním léků, které zlepšují dýchání. Fungují podobně jako léky na alergie, avšak nesmí být tlumící, protože to chrápání ještě více zhorší.

Pokud léky nepomáhají, může se pacientovi doporučit chirurgický zákrok, který je potřebný zejména při zvětšených polypech nebo zadním čípku. Zákrok je potřebný i při vybočené nosní přepážky.

Přetlaková terapie
Vhodným řešením je i přetlaková terapie . Probíhá následovně: pacient přijde na vyšetření večer a během spánku odborníci zkoumají jeho dýchání, samotné chrápání, pauzy, mykání těla během spánku, křeče, apnoické pauzy i kvalitu spánku. Důležité je i EKG srdce. Výsledkem je podrobný grafický záznam, který řekne o stavu pacienta více a rozhodne o stupni onemocnění a způsobu léčby.