Znáte kultovní seriál M*A*S*H? Vysílal se 11 sezón

Přidat na Seznam.cz

Americký televizní dramatický seriál, který se vysílal na stanici CBS 11 sezón (1972-83). Byl natočen podle stejnojmenného filmu režiséra Roberta Altmana z roku 1970. Seriál se těšil vynikající sledovanosti a uznání kritiků, přičemž jeho závěrečná epizoda přilákala dosud největší sledovanost televizní epizody. MAS*H získal během svého vysílání 14 cen Emmy a v roce 1975 obdržel cenu Peabody Award.

Seriál MAS*H se odehrával v Jižní Koreji během korejské války a sledoval zdravotnický personál, který se staral o raněné v mobilní armádní chirurgické nemocnici. Zpočátku se seriál soustředil na postavy, které se objevily v Altmanově filmu, přičemž dvě hlavní role hráli armádní chirurgové kapitán Benjamin Franklin („Hawkeye“) Pierce (hrál ho Alan Alda) a kapitán („Trapper“) John McIntyre (Wayne Rogers).

Ačkoli byli Hawkeye a Trapper talentovaní lékaři, nebyli to pravděpodobně vojáci. Oba měli nekonformní povahu a silnou náklonnost k zdravotním sestrám a nelegálnímu alkoholu. Jejich výstřelky běžně pobuřovaly jejich upjaté nadřízené: Margaret Houlihanová (Loretta Switová), vrchní sestra, major Frank Burns (Larry Linville), jejich úhlavní nepřítel v sezónách 1972-77, a major Charles Emerson Winchester (David Ogden Stiers), jejich prudérní protivník od roku 1977 až do konce seriálu.

Základně oficiálně velel neschopný, ale geniální podplukovník Henry Blake (McLean Stevenson) a později v seriálu (1975-83) neústupný plukovník Sherman Potter (Harry Morgan). Provoz základny však držel pohromadě úředník roty, desátník „Radar“ O’Reilly (Gary Burghoff, který si zopakoval roli, kterou hrál ve filmu). Další desátník, Max Klinger (Jamie Farr), se často převlékal do ženských šatů v naději, že mu to vynese propuštění ze zdravotních důvodů a odlet domů.

Navzdory výrazným změnám v obsazení v průběhu seriálu, včetně odchodu Rogerse, kterého v roli Hawkeyeho parťáka nahradil kapitán B. J. Honeycutt v podání (Mikea Farrella), jsi seriál udržel kontinuitu díky stabilně dobrým hereckým výkonům a scénáři (především od producenta Larryho Gelbarta). Složité postavy se v průběhu času dokázaly učit a vyvíjet, a to stylem, který se v sitcomech objevuje jen zřídka.

Seriál byl také jedinečný v tom, že využíval více dějových linií, vizuálně zpracovaných pomocí delších záběrů a sledovacích záběrů, které měnily směr, když se dějová linie přesouvala od jedné postavy k druhé. Ačkoli se děj odehrával během dřívější války, M*A*S*H se vysílal během války ve Vietnamu a v jejím důsledku a protiválečné poselství nebylo nikdy daleko od diváků.

Zdroj: britannica.com