Zahraniční trenéři přinášejí do zatuchlého českého rybníčku nový elán. A nejenom ti z Finska

Přidat na Seznam.cz

Čeští hokejoví fanoušci se konečně dočkali, naši hráči přivezli ze světového šampionátu medaile. I když „jen“ bronzové, pro nás mají cenu zlata, protože to přináší alespoň trochu oživení do těch předešlých pochmurných let bez většího úspěchu. Zásluhu na tom mají nejenom samotní hráči v čele se skvělou trojicí Červenka, Krejčí, Pastrňák, ale i trenér Kari Jalonen.

Tento finský kouč přišel k našemu nároďáku po letošní neúspěšné olympiádě. Hned od začátku se týmu pod jeho vedením dařilo. Vyhrávali jsme přáteláky i turnaje Euro Hockey Tour. Na samotném šampionátu, který se konal v Tampere a Helsinkách, tedy v domovině našeho kouče, to sice občas zaskřípalo (vysoké porážky se Švédskem či Kanadou a především nečekaná porážka s Rakouskem), ale jinak naši hokejisté se drželi stylu hry, kterou jim naordinoval Jalonen. Tzn. poctivá a dobrá obranná činnost a spolehnutí se na kvalitním gólmanovi. Cokoliv navíc jedině dobře, což předvedla zmiňovaná trojice Červenka, Krejčí, Pastrňák v útoku. Roman Červenka se dokonce stal nejlepším útočníkem turnaje, což je velmi solidní, pokud si tým zakládá především na obraně.

Ale Kari Jalonen není jediný zahraniční kouč, který vrátil České republice sportovní slávu. Ještě větší „výkony“ na lavičce předvádí Izraelec Ronen Ginzburg s basketbalovou reprezentací. V roce 2019 s ní nejenom postoupil na MS, kde nároďák dosáhl úžasného šestého místa, ale dokonce se našim hochům podařilo poté dostat na olympiádu a to po dlouhých 42 letech!

Ale to není vše. Před pěti lety se trenérem české florbalové reprezentace stal Fin Petri Kettunen, který tak mohl Jalonenovi jistě něco povědět o české povaze. Po šesti letech dokázal s mančaftem přivézt z MS bronz.

Zahraničního trenéra najdeme i u dalšího kolektivního sportu. Házenkářským repre koučem je od letošního roku Španěl Xavier Sabaté. Ten však nezačal zrovna ideálně. V kvalifikaci na MS nezvládli jeho svěřenci dvojzápas se Severní Makedonií a po výsledcích 24:24 a 25:27 se na světový šampionát do Švédska a Polska nepodívají.

I české volejbalistky mají velké zkušenosti se zahraničním trenérem. V letech 2012-15 je vedl Ital Carlo Parisi, toho poté vystřídal na krátkou dobu Němec Alexander Waibl a v současné chvíli je cepuje Řek Jannis Athanasopulos.

A českým basebalistům se celých jedenáct let věnoval z pozice hlavního kouče Mike Griffin z Kanady.

Dočkáme se někdy i zahraničního trenéra ve fotbalové reprezentaci? Hokejisté dokázali, že není třeba se bát trochu rozčeřit ten český zatuchlý rybníček… Vždyť i Sparta se teď pokouší se vrátit k původní slávě za pomocí dánského trenéra Briana Priskeho.

Zdroj: redakce, Facebook