Vzpomínáte na herce z Krvavého sportu a protivníka van Damma? Takový je život čínského bojového umělce Bolo Yeunga

Přidat na Seznam.cz

Bolo Yeung je hongkongský bojový umělec čínského původu, který dříve závodil jako kulturista. Nejvíce se však proslavil jako filmový herec. Yeung se v 70. letech 20. století a v roce 2000 objevil v několika desítkách filmů o bojových uměních. Mezi jeho nejslavnější role patří film Enter the Dragon, kde se objevil po boku Bruce Leeho. Zahrál si také po boku herce Jeana-Clauda Van Damma ve filmu Krvavý sport.

Bolo Yeung je v současné době v důchodu a vede klidný život v Los Angeles, píše web Tuko. Co dalšího se o něm ale kromě jeho kariéry dozvíte? Zde je více informací o jeho minulosti, kariéře a osobním životě.

Raný život Bolo Yeung se narodil jako Yeung Sze 3. července 1946 v Guangzhou v Kantonu v pevninské Číně. O jeho rodičích toho není mnoho známo, ale jeho otec byl údajně místní podnikatel. Yeung strávil dětství v Kantonu, kde se již jako dítě začal učit bojovým uměním. Kung-fu studoval u několika mistrů ve městě. Kromě toho se také učil aerobiku a začal cvičit s vlastní vahou. Časem začal soutěžit jako vzpěrač a nakonec se stal národním mistrem pevninské Číny v silovém trojboji.

Bolo Yeung nebyl se svým životem v Číně spokojen. Proto se v 60. letech rozhodl z pevniny utéct (plaváním) a zamířil do Hongkongu v naději na nové příležitosti a lepší život.

Kariéra

Když Bolo Yeung přijel do Hongkongu, začal vyučovat kulturistiku. Účastnil se také kulturistických soutěží a nakonec se stal šampionem v kulturistice na soutěži Mr Hong Kong, kterýžto titul držel přibližně deset let. Časem Yeung upoutal pozornost produkční společnosti Shaw Brothers se sídlem v Hongkongu, díky čemuž vstoupil do hereckého světa.

Během spolupráce s Shaw Brothers se Yeung dále zdokonaloval v bojových uměních, což zvýšilo jeho herecký profil. Díky tomu se objevil v několika významných filmech této společnosti, jako např: V roce 1971 opustil společnost Shaw Brothers, aby se věnoval jiným příležitostem. Při natáčení reklamy na cigarety Winston se Yeung dostal do křížku s Brucem Leem, který v reklamě rovněž účinkoval. Oba se spřátelili, a tak Lee nabídl Yeungovi roli ve filmu Enter the Dragon. Yeung ve filmu ztvárnil postavu Bolo (odtud pochází jeho umělecké jméno), hlavního protivníka.

Film se stal velkým hitem, což pomohlo zvýšit jeho prestiž jako herce a bojovníka bojových umění. Po filmu Enter the Dragon se Yeung objevil v několika dalších filmech, většinou jako antagonista. Objevil se také v několika dalších filmech po boku Bruce Leeho, například ve filmech Enter Three Dragons a Way of the Dragon 2. V roce 1988 pak Yeung získal roli ve filmu Krvavý sport, kde si zahrál po boku Jeana-Clauda Van Damma.

Během filmu mezi nimi vzniklo přátelství, díky němuž Van Damme nabídl Yeungovi roli v dalším filmu Double Impact. Po účinkování ve Van Dammově filmu se Yeungova herecká kariéra ještě více zviditelnila. Objevil se tak v několika dalších prestižních filmech, např: Železná srdce TC 200, Tygří drápy, Neohrožený tygr. Jeho herecká kariéra stoupala až do roku 1997, kdy si dal od filmu pauzu. Yeung se k herectví krátce vrátil v roce 2007, kdy se objevil ve filmu Blizhniy Boy: The Ultimate Fighter. Od té doby se objevil pouze ve filmu Diamonský kartel z roku 2015. Nejnověji však získal roli v dokončeném, ale dosud neuvedeném tureckém filmu AFEREZ.

Herec je ženatý. Bohužel je soukromou osobou a o své manželce zatím nic neprozradil, včetně jejího jména. Pár má však tři děti – dva syny a dceru. Jeden ze synů, David Yeung, je kulturista a herec, druhý syn je podnikatel.

V jeho stopách se vydala i dcera Bolo Yeung, Debbra Yeung. Je vdaná za Anu McKnighta a s manželem jsou mistry v kulturistice a fitness. Čisté jmění a příjmy Jaké je čisté jmění Bolo Yeunga? Hodnota herce se odhaduje na přibližně 1,5 milionu dolarů, tedy zhruba 35 milionů korun. Většinu svého bohatství vydělal díky své herecké kariéře, v níž se objevil ve více než 100 filmech. Nějaké peníze si vydělal také kulturistikou. Co se stalo s Bolo Yeungem? Kde je Bolo Yeung nyní? Herec v současné době žije v Monterey Park v Kalifornii. Od té doby se věnuje herectví, bojovým uměním a kulturistice a většinu času tráví se svou rodinou. I přes odchod do důchodu však Yeung stále pravidelně trénuje a často ho lze spatřit v místní posilovně.

Zdroj: tuko.co.ke