Vědci vysvětlují, proč většina kuřáků neonemocní rakovinou plic

Přidat na Seznam.cz

Kouření cigaret způsobuje rakovinu plic, ale jen u menšiny kuřáků se toto onemocnění vyvine. Vědci z Albert Einstein College of Medicine nyní tvrdí, že někteří kuřáci mohou mít silné mechanismy, které je chrání před rakovinou plic tím, že omezují mutace.

Zjištění publikovaná v časopise Nature Genetics by mohla pomoci identifikovat kuřáky, u nichž je riziko onemocnění zvýšené, a proto je třeba je obzvláště pečlivě sledovat.

„To se může ukázat jako důležitý krok směrem k prevenci a včasnému odhalení rizika rakoviny plic a odklon od současného herkulovského úsilí potřebného k boji s pozdními stádii onemocnění, kdy dochází k většině výdajů na zdravotní péči a utrpení,“ uvedl doktor Simon Spivack, spoluautor studie, profesor medicíny, epidemiologie a populačního zdraví a genetiky na Einsteinově univerzitě a pneumolog v Montefiore Health System.

Studie se zúčastnilo celkem 33 osob. 14 z nich byli nekuřáci ve věku od 11 do 86 let. Dalších 19 osob byli lehcí, středně těžcí nebo těžcí kuřáci ve věku 44 až 81 let. Vědci odebrali povrchové buňky z plicní tkáně účastníků studie a tyto vzorky zkoumali na přítomnost mutací. K tomu použili novou metodu, která umožňuje analyzovat buňky se vzácnými a náhodnými mutacemi.

Buňky byly odebrány pacientům, kteří podstoupili bronchoskopii za účelem diagnostických testů nesouvisejících s rakovinou. „Tyto plicní buňky přežívají léta, dokonce desetiletí, a mohou tak s věkem i kouřením hromadit mutace. Ze všech typů plicních buněk patří k těm, u nichž je největší pravděpodobnost, že se stanou rakovinnými,“ řekl Spivack.

Vědci zjistili, že mutace se s věkem hromadí i v plicních buňkách nekuřáků, a že výrazně více mutací bylo nalezeno v plicních buňkách kuřáků.

„Experimentálně se tak potvrdilo, že kouření zvyšuje riziko rakoviny plic tím, že zvyšuje četnost mutací, jak se dříve předpokládalo. To je pravděpodobně jeden z důvodů, proč tak málo nekuřáků onemocní rakovinou plic, zatímco 10 až 20 procent celoživotních kuřáků ano,“ uvedl Spivack.

Další zjištění studie bylo. Počet buněčných mutací zjištěných v plicních buňkách rostl přímočaře s počtem let kouření, a pravděpodobně se zvyšovalo i riziko vzniku rakoviny plic. Zajímavé však je, že nárůst počtu buněčných mutací se zastavil po 23 letech kouření.

„Nejtěžší kuřáci neměli nejvyšší mutační zátěž. Naše údaje naznačují, že tito jedinci mohli navzdory silnému kouření přežít tak dlouho, protože se jim podařilo potlačit další hromadění mutací. Toto vyrovnávání mutací mohlo být způsobeno tím, že tito lidé měli velmi zdatné systémy pro opravu poškození DNA nebo detoxikaci cigaretového kouře,“ řekl Spivack.

Zdroj: vanguardngr.com, sciencedaily.com