Úžasný obrázek měsíce pořízený ze země

Přidat na Seznam.cz

Pomocí pokročilé technologie se daří pořizovat velkolepé snímky Měsíce a ukázat místo přistání Apolla 15. Vidíte na něm struktury o velikosti 5 metrů!

Technologie navržená společností Raytheon Intelligence & Space pro radioteleskop umístěný v Západní Virginii připravuje půdu pro ještě výkonnější zobrazování, což vědcům potenciálně umožňuje studovat objekty tak vzdálené jako je planeta Neptun.

foto / Raytheon Intelligence & Space: Raytheon Intelligence & Space

Radarové zobrazování měsíce není nový nápad. Je to nesmírně užitečný nástroj pro objevování jemných struktur na povrchu a při delších vlnových délkách, dokonce i pro sondování více než 10 metrů pod povrchem, aby bylo možné pozorovat změny hustoty regolitu (na Zemi nám tato technologie může pomoci najít pohřbené ruiny).

Observatoř Green Bank, National Radio Astronomy Observatory a Raytheon Intelligence & Space se však snaží tuto technologii posunout ještě dále.

V testu loni v listopadu vyslal nový vysílač signál směrem k Měsíci, konkrétně zaměřený na místo přistání Apolla 15 – malý kousek Měsíce o průměru 3 474,2 km. Tento signál byl po odrazu od měsíčního povrchu zachycen. 

Přiložená fotografie je výsledkem pozorování. Rýha ve středu je Hadley Crater C, asi 6 kilometrů v průměru. Vedle je Hadley Rille, což je lávová jeskyně.