Tohle se Spartě povedlo. Prodat obránce za 200 milionů je fotbalový obchod století

Přidat na Seznam.cz

Když před pár týdny vypadla Sparta Praha z evropských fotbalových pohárů, hned se začalo spekulovat, koho letenský klub pustí do ciziny. Né že by Sparta musela prodávat za každou cenu, miliardář Křetínský všechny mínusové sezony „doplatí“, spíše šlo o ambice některých fotbalistů, kterým bylo málo hrát jen českou ligu. A platilo to především o slovenském reprezentačním obránci Dávidu Hanckovi. Spekulace o tom, že má o něj zájem nizozemský Feyenoord Roterdam, se nakonec objevily jako pravdivé. Zpočátku se sice sparťanským představitelům nabízená částka nelíbila, Holanďané však přihodili nějaký ten miliónek a konečná cifra 200 milionů korun už se Křetínskému a spol. zamlouvala.

Sparťanští fanoušci doufali, že jejich miláček v Česku zůstane. I navzdory velkému kiksu, který udělal před pár týdny v odvětě Konferenční ligy s norským Stavangerem, patřil za velkou oporu týmu. V loňském ročníku, v kterém Sparta opět nezískala titul (čeká na něj už 8 let), patřil k několika hráčům, kteří nebyli podrobeni kritice (ze strany trenérů, expertů, novinářů či fanoušků). I proto ho vnímali jako základní kámen k případnému letošnímu úspěchu. A navíc byl kapitán!
Na druhou stranu soudný fanoušek pochopí, že po třech letech už Hancko potřeboval novou výzvu a také, že Feyenoord čekají evropské poháry, což mu pomůže se dál fotbalově rozvíjet.

Sparta tak přišla o svou oporu, avšak „pokladník“ si mne ruce. Dostat za obránce 200 miliónů eur se ve Spartě ještě nepodařilo. A celkově je Hanckův přestup čtvrtý nejdražší ve sparťanské historii. Pomyslný žebříček vede Tomáš Rosický (2001 – Dortmund – 504 mil.), následuje Adam Hložek (Leverkusen – 2022 – 450 mil.), třetí je Bořek Dočkal (2007 – čínský Henan Jianye – 230 mil.)

Zdroj: redakce, isport.blesk.cz