Tohle s vámi může udělat Extáze

Přidat na Seznam.cz

Studie o bezpečnosti rekreačních drog mají tendenci stavět extázi na samý chvost stupnice škodlivosti.

Mluví se o ní jako o jedné z nejméně nebezpečných drog, zvláště ve srovnání s jinými běžně dostupnými návykovými látkami, jako je alkohol a tabák. Jedna případová studie však odhalila důsledky dlouhodobého a nadměrného užívání extáze.

Tým lékařů na Lékařské fakultě sv. Jiří v Londýně informoval o případu 37-letého „pana A“, který užíval extázi v obrovském množství ve věku od 21 do 30 let. První dva roky šlo o množství pět tablet každý víkend. V průběhu následujících tří let začal brát v průměru 3,5 tablety denně a další čtyři roky užíval průměrně 25 tablet denně.

Experti odhadují, že za těchto devět let užil více než 40 000 pilulek, což je o 38 000 více než tehdejší zaznamenán rekord v celoživotním příjmu 2000 tablet. Pan A se rozhodl přestat brát extázi po třech kolapsech na večírcích, po kterých začal mít nepříjemné abstinenční příznaky. „Několik měsíců měl pocit, jako by byl stále pod vlivem extáze a utrpěl několik epizod, tunelového vidění ‚. Nakonec se u něj vyvinuly silné záchvaty paniky, opakující se stavy úzkosti, deprese, svalová rigidita (zejména na úrovni krku a čelistí), funkční halucinace a paranoidní představy,“ píše se v lékařské zprávě.

Kromě užívání extáze měl tento muž v minulosti užívat i rozpouštědla, benzodiazepiny, amfetaminy, LSD, kokain, heroin a konopí, přestože v době jeho přijetí do nemocnice užíval výhradně konopí. Po tom, co zmírnil užívání marihuany, ustoupily halucinace, paranoie a záchvaty paniky. Mnoho dalších příznaků však zůstalo. Při hodnotí každodenních funkčních schopností lékaři u pacienta zpozorovali ztrátu paměti. Ačkoliv byl pan A schopen zcela porozumět daným pokynům, jeho koncentrace a pozornost byly natolik narušené, že nebyl schopen následovat posloupnost požadovaných úkolů.