Testy DNA dokazují, že mezi vikingskými bojovníky, byla i žena

Přidat na Seznam.cz

Nevěřte tomu, že máte v hlavě všechny znalosti o bojovnících známých jako Vikingové. Podle nejnovějších výzkumů objevených ve Švédsku ve vikingském hrobu z 10. století se totiž zjistilo, že mezi prvními vikingskými bojovníky byla i žena.

DNA analýza části kostry potvrdila, že osoba byla žena, přibližně třicet let stará s výškou 168 cm.

Kanál History uvádí, že s touto ženou bylo pohřbeno několik zbraní, včetně meče, bojového nože, oštěpu, sekery a dvou štítů. Kromě toho se v hrobě našli i dva koně. Zbraně konkrétně naznačují, že tato osoba byla vysoce postaveným bojovníkem a měla znalosti o válečných strategiích a taktikách.

Zjištění se shodují se skandinávskou tradicí a básní ze středověku – o divokých ženských bojovnících. Dosud však bylo málo důkazů na podporu těchto příběhů jako pravdivých.

Jak uvedl Mattias Jakobsson ve zprávě univerzity v Uppsale „Toto je první formální a genetické potvrzení existence ženské vikingské bojovnice.“

Hrob vikingského bojovníka byl odkryt koncem 19. století švédským archeologem. Zpočátku to vypadalo jako běžný hrob nacházející se ve švédském městečku Birka, které bylo pro Vikingy významným obchodním uzlem. Osteologické / Osteologie – nauka o struktuře a funkci kostí / prozkoumala nalezenou kostru a zjistila, že se jedná o kostru ženy. Následně byla ze zubu a ramene odebrán vzorek DNA a protože se nenašla žádná přítomnost chromozomu Y, její teorie o kostře patřící ženskému pohlaví se potvrdila. Ženy mají totiž v každé buňce přítomen pár pohlavních chromozomů XX a muži XY.

Nyní je vědecky dokázáno, že ženy „byly schopny být plnoprávnými členy v této mužské dominanci“ během věku Vikingů. Charlotte Hedenstierna-Jonesova, vedoucí průkopnické studie, v tiskové zprávě uvedla: „To, co jsme studovali, nebyla žádná Valkýra, ale skutečný vojenský vůdce, který byl ženou.“

Valkýry jsou podle severské mytologie ochranné bohyně
Podle pověstí šlo o krásné, ale nebezpečné ženy – bojovnice, které byly ozbrojené štíty, oštěpy a přilbami, a které sloužily svému bohu Ódinovy. Valkýry, jezdící do boje na okřídlených koních, podle Ódinovým pokynů řídili boj, hlídali válečníky nebo je nechávali padnout.