Testosteron je klíčový hormon pro zdraví a vitalitu každého alfa samce. Pro jeho vyšší hladinu to chce dělat ty správné věci

Přidat na Seznam.cz

Testosteron je klíčový hormon pro zdraví a vitalitu každého alfa samce. Jeho správná hladina podporuje svalový růst, energii, libido a celkové psychické zdraví. Pokud chceš zvýšit úroveň testosteronu, nabízíme ti pět osvědčených tipů, se kterými můžeš začít už dnes.

Pravidelná fyzická aktivita

Začni pravidelně posilovat a zaměř se především na silový trénink. Doporučuje se zařadit do tréninku hlavně komplexní cviky jako jsou dřepy, mrtvé tahy, bench-press a další. Taková intenzivní aktivita pak stimuluje uvolňování testosteronu ve tvém těle.

Vyvážená strava

Ne nadarmo se říká, že jsi to, co jíš. Tvůj jídelníček má právě vliv i na hladinu testosteronu. Takže do něj ideálně zařaď stravu bohatou na vitamíny, minerály a zdravé tuky.

Taky ti pomůže zvýšení příjmu zinku, hořčíku a vitamínu D. Především zinek je klíčový pro tvorbu testosteronu.

Dostatek spánku

Výzkumy z posledních let ukazují, jak důležitý je dostatečný a kvalitní spánek. Má vliv na celkové fungování organismu, učení, kreativitu, zdraví všech orgánů, paměť i na hormony v našem těle.

Nedostatek spánku může hladinu testosteronu negativně ovlivnit. Takže se snaž spát alespoň 7–8 hodin denně, abys tělu poskytl dostatek času na regeneraci a hormonální rovnováhu.

Omez stres

Vyhýbej se chronickému stresu a zkus relaxační techniky, jako je jóga, meditace nebo pravidelné procházky v přírodě.

Pro zklidnění také můžeš vyzkoušet tzv. krabicové dýchání, při kterém se nadechuješ čtyři vteřiny, čtyři vteřiny držíš a čtyři vteřiny vydechuješ a zase držíš.

Zdravý životní styl

Také nadměrná konzumace alkoholu a kouření mohou snižovat testosteron. Pro jeho optimální hladinu raději vol zdravý životní styl, v ideálním případě přestaň s kouřením a omez příjem alkoholu.

Je důležité si uvědomit, že každý chlap může mít odlišné přirozené hladiny testosteronu. Pokud máš pocit, že s hladinou testosteronu máš problémy, je nejlepší se poradit s odborníkem a nechat si provést hormonální vyšetření. Vyšetření provádějí specializované endokrinologické a interní ambulance.

Zdroj: houstonmethodist.org