Takto funguje na tělo plechovka energetického nápoje

Přidat na Seznam.cz

Energetické nápoje jako Red Bull vás mají probudit a dát vám křídla. Ale jak vlastně plechovka sladkého kofeinového nápoje působí na tělo?

Red Bull vládne světu energetických nápojů. Očekává se, že rakouská skupina investuje přibližně třetinu svých tržeb do marketingu, jinými slovy téměř 30 miliard Kč. Výsledek? Každý zná interní reklamní slogan „Red Bull vám dává křídla“, energetický nápoj je sponzorem téměř všech sportovních akcí na světě a návštěvníci večírků tento drink pijí, když chtějí celou noc tančit. Jak ale vlastně plechovka Red Bullu funguje a co dělá s tělem?

Na úvod: 250 ml plechovka Red Bullu obsahuje 80 mg kofeinu, přibližně tolik jako šálek kávy. Plus 27 gramů cukru, což je asi devět kostek cukru. Ale zpět k efektu.

Asi deset minut po konzumaci Red Bullu se kofein dostane do krve. Výsledek: srdeční frekvence a krevní tlak začínají stoupat. Po 15 až 45 minutách účinky kofeinu vyvrcholí. Cítíte se čilí a soustředění. Hladina cukru v krvi je také na nejvyšší úrovni po 20 minutách, cukr stimuluje mozkový systém odměn a uvolňuje hormon štěstí dopamin. Pokud chcete létat, měli byste to udělat během několika příštích minut.

Protože jen krátce nato křídla spotřebitele opelichají. Hodinu po vypití se cukr zpracuje a účinky kofeinu se znovu vytratí. Začnete se znovu cítit unavenější a méně energičtí. Někteří lidé jsou snadněji podráždění nebo nervózní. Po pěti až šesti hodinách se polovina kofeinu znovu rozloží, po dvanácti hodinách v závislosti na vašem těle, úplně.

Taurin nemá žádný kritický účinek
Stimulační účinek energetického nápoje pochází výhradně ze dvou složek, cukru a kofeinu – a nikoli z taurinu, který také obsahuje. Nebylo vědecky prokázáno, že taurin, který si lidské tělo dokáže také samo vyrobit, je zodpovědný za energetickou vzpruhu. Je mnohem pravděpodobnější, že se jedná o dvě látky, které se také nacházejí v kávě s vysokým obsahem cukru.

Jsou ale Red Bull a další nápoje také nebezpečné? V testu 25 energetických nápojů společnosti Stiftung Warentest vyplynulo, že navzdory své marketingové strategii a sponzorství na sportovních akcích nejsou nápoje sportovními nápoji, protože nemohou kompenzovat ztrátu tekutin a minerálů při pocení. Mají příliš mnoho cukru, nesprávnou směs minerálů a jsou močopudné.

Vědci z univerzity ve Freiburgu pod vedením lékaře Erika Grassera mají rovněž podezření, že energetické nápoje by mohly snížit tok krve do mozku, protože se po konzumaci snižuje průtok krve. Další studie dokonce naznačují, že díky energetickým nápojům je krev „lepkavá“ a že se krevní hodnoty zhoršují.

Red Bull sám zdůrazňuje, že účinek plechovky se neliší od účinku kávy. Grasser také říká, že nelze mluvit o obecném zdravotním riziku. Stejně jako u většiny nápojů obsahujících cukr, kofein nebo alkohol je i u energetických nápojů důležité, jaké je spotřebováno množství. Za žádných okolností byste neměli pít stimulant litr po litru. A zejména teenageři by měli kofein užívat s mírou.