T-14 Armata – jeden z nejpokročilejších tanků na světě, který slouží v ruské armádě

Přidat na Seznam.cz

V současné době je v ozbrojených silách v provozu mnoho impozantních tanků, ale pokud bychom měli uvést nejmodernější stroje tohoto typu, ruský T-14 Armata bude určitě v čele takového seznamu. Poznejte tento působivý, ultramoderní stroj blíže.

T-14 Armata je první sériově vyráběný tank nové generace, který se pomalu připravuje na aktivní službu v ruské armádě. V současné době stroj prochází různými typy testů, ale jak informoval ruský ministr obrany, první kopie tohoto impozantního vozidla se v tamních obrněných jednotkách objeví již v roce 2022.

T-14 Armata se na veřejnosti poprvé objevil v roce 2015, během vojenské přehlídky v Moskvě. Byl to zajímavý debut, protože během jeho prezentace jeden ze strojů odmítl uposlechnout a po neúspěšném pokusu o odtažení (tank váží asi 55 tun) se podařilo po pouhých čtyřech hodinách odjet pomocí vlastního pohonného systému.

Tento nepříliš úspěšný debut nic nemění na tom, že T-14 Armata je jedním z nejmodernějších tanků na světě, který se může pochlubit celou řadou jedinečných řešení. Například toaleta, která je namontována ve sférické, speciálně obrněné kabině pro tříčlennou posádku vozidla.

Hlavní výzbrojí T-14 je 125 mm kanón schopný střelby 12 ran za minutu s účinným dostřelem 12 km. Zbraň také podporuje několik druhů munice, od sabotážních střel, přes řízené střely (které mohou zasáhnout i nízko letící vrtulníky a letadla), až po různé druhy výbušné munice. Zajímavé je, že Rusové již plánují další verzi tohoto tanku, vybaveného ještě výkonnějším 152 mm kanónem.

Kromě hlavního děla je tank vybaven také 12,7 mm těžkým kulometem a 7,62 mm kulometem. Každý z nich je ovládán dálkově, stejně jako bojová věž, která může být také vybavena 30mm kanónem schopným ničit nízko letící cíle.

Neméně působivé jsou obranné schopnosti tanku. Po stranách, nahoře a vpředu má dvojité reaktivní pancéřování, zatímco o správný chod všech modulů stroje se stará speciální počítačový systém. Podporuje také posádku během potyček a může mimo jiné automaticky spustí obranné systémy děla.

T-14 Armata také používá speciální radar, který sleduje rakety vystřelené na vozidlo, díky čemuž jsou obranné systémy tanku schopné takovou raketu před dopadem zachytit. Podle aktuálních informací chrání tento obranný systém tank ze všech stran, kromě horní části, takže stroj je teoreticky zranitelný bombovým útokem.

Podle výrobce je T-14 neviditelný také pro radary a infračervené senzory – díky speciálnímu potahu pokrývajícímu stroj a správně umístěným součástem, které vydávají teplo. V současné době však tato ujištění nebyla potvrzena oficiálními testy a někteří vojenští experti, a to i v samotném Rusku, se k nim staví s jistým skepticismem.

Stroj má také celou řadu pokročilých senzorů, díky nimž dokáže detekovat až 40 létajících objektů nebo 25 objektů na zemi pouhých 30 cm ze vzdálenosti 100 km! Tank má také rozsáhlou sadu kamer, které poskytují posádce rozhled kolem vozidla – to je klíčový prvek stroje, protože posádka umístěná v přední části děla má velmi omezené zorné pole.

Pokud jde o mobilitu tanku, T-14 Armata se může pochlubit dieselovým motorem s výkonem 1 500 hp, který zrychluje stroj až na 90 km / h! Dojezd nádrže je 500 km, jeho konstruktéři také použili zajímavé řešení a spojili převodovku s motorem, díky čemuž v polních podmínkách výměna této jednotky za novou netrvá déle než půl hodiny.