Super-jachta z uhlíkových kompozitů klouže po vodě závratnou rychlostí

Přidat na Seznam.cz

Dosažení vysoké rychlosti na vodě je možné buď s velmi výkonným motorem, nebo se schopností jet na vlnách, které kladou co nejmenší odpor. Druhý způsob již předvedly lodě na vodních křídlech a použití stejné technologie u jachty slibuje cestování vysokou rychlostí ve velkém stylu.

Designové studio Lazzarini je již proslulé svými prototypy nebo koncepčními návrhy zaměřenými na budoucnost a opět se vyhýbá všemu průměrnému. Jedná se o superjachtu Plectrum, která upozaďuje vše, co v současné době jezdí na hydrofoilech, a to se slušným náskokem, mírně řečeno. Pokud vše půjde podle plánu, mělo by se plavidlo dostat přes rýsovací prkna na výrobní linky do roku 2025.

Koncept 74metrové jachty inspirovaný americkými pohárovými plachetnicemi je vzhledem ke složitosti technologie hydrofoilů ambiciózní. Není divu, že takové lodě s touto technologií jsou v současnosti velmi vzácné, protože se při určitých rychlostech zvedají nad čáru ponoru, aby se snížil odpor a tření. Jen si představte, jak velký tah potřebují systémy ke zvedání pohyblivých ramen, aniž by vznikly nějaké komplikace. Aby se hmotnost superjachty snížila na minimum, navrhuje Lazzarini použít kompozitní materiál z uhlíkových vláken.

Plectrum je poháněno trojicí motorů poháněných vodíkem, které generují ohromující výkon 15 000 koní. Nastavitelné nosníky měří v ukotveném režimu 15 metrů a při zvednutí plavidla na maximální rychlost 75 uzlů se prodlouží na 20 metrů. To slibuje pohodlné cestování po moři pro cesty po celém kontinentu, které se nepodobá ničemu, co jsme dosud viděli.

Pro opulentní hosty je zde více než dost místa pro luxusní pobyt a obrovská sluneční paluba pro opékání na slunci. K dispozici jsou čtyři hlavní podlaží, šest kajut pro hosty umístěných v karoserii a rozsáhlé apartmá pro majitele lodi. Italské designové studio si představuje, že Plectrum bude mít centrální garáž, zadní garáž pro vodní plavidla a také hangár pro vrtulník!

Zdroj: yankodesign.com, lazzarinidesignstudio.com