Starší než USA: Koňak z roku 1777 je v aukci. Jak asi chutná?

Přidat na Seznam.cz

Koňaky z 18. století jsou velkou vzácností. Byly vyrobeny v době, kdy pěstování hroznů na světě ještě nebylo ničeno škůdcem, který zcela změnil tvář vinařství a trhu s alkoholem na světě.

Alkoholy s historií jsou dnes ceněny více než kdy jindy, ale je vzácné, že se do prodeje dostanou lahve s minulostí, například pět lahví koňaku ze sbírky Jacques Hardy, které v letech 1999-2005 spravovala společnost Hardy Cognac založená v roce 1863. Nejstarší z lihovin, které budou tento víkend draženy na aukci obsahuje 40% alkoholu a byla vyrobena ze sklizně hroznů z roku 1777, tedy z americké revoluční války.

Nápoj má pověst jednoho z nejlepších koňaků, které byly kdy lahvovány. Stál v dubových sudech více než 100 let, v roce 1936 byl dán do láhve. Sukhinder Singh, odborník na koňaky a konzultant pracující pro Whisky Auction, měl příležitost ochutnat tento ročník koňaku před 10 lety.

foto / Hardy Cognac

„Je mi velkou ctí ochutnat tak starý nápoj, který je stále svěží a plný života, s přetrvávající vůní rancio, charakteristickou pro koňaky před érou fyloxery.“ – řekl Singh po ochutnávce. Fyloxera je druh mšic dovážených do Evropy z Ameriky v polovině devatenáctého století. Napadl miliony hektarů vinařství v Evropě, způsobil prudký pokles produkce vína a koňaku a přispěl k rychlému růstu popularity lihovin, jako je whisky.

Kromě sbírky koňakových lahví z 18. století, budou v aukci zahrnuty i lahve z napoleonské éry (1802 a 1812) i ze začátku 20. století (1906 a 1914). Tyto nápoje nejsou horší než láhev vydražená v roce 1777 – sám Jacques Hardy považoval rok 1906 za nejlepší.

Aukce začne tento víkend a potrvá 10 dní. Aukční síň odhaduje, že celá kolekce může být prodána za přibližně 135 tisíc dolarů. To je jen o něco méně než rekordní Gautier Cognac z roku 1762, kterého se v květnu loňského roku prodalo za 144,5 tisíce dolarů.