Spojuje chlapy a kluky, táty a syny. Kdy a kde se železniční modelařina poprvé vzala? Její počátky sahají až do konce 19. století

Přidat na Seznam.cz

Patříte mezi hračičky? Potom si můžete zkusit modelařinu. Jedním z oblíbených koníčků je železniční modelářství. Spojuje chlapy a kluky, táty a syny, celé rodiny. Užije se při něm spousta zábavy a stmeluje to chlapy, kteří když uvidí vláček jedoucí krajinou, rozsvítí se jim oči úplně stejně jako malým klukům.

Vláček jde na dračku

Kdy a kde se železniční modelařina poprvé vzala? Její počátky sahají až do konce 19. století. Tehdy vznikaly důmyslné hračky, s jejichž pomocí se aplikovaly nové technologie. Podle návrhů se rodily malé vlaky vyrobené z plechu a pohybující se pomocí elektromotoru. Na veletrhu v Lipsku v roce 1891 představila společnost Märklin první funkční lokomotivu v historii (1:32 nebo měřítko 1). Byla vyrobena z cínu a měla natahovací hodinový mechanismus, který umožňoval její uvedení do pohybu na kolejnicích. Carlisle a Finch představili první kompletní vlak s elektromotorem v roce 1897. Na přelomu století 19. a 20. století Joshua Lionel Cowen vytvořil elektrický vlak do výlohy svého hračkářství, ale obdržel tolik žádostí, že se tato reklamní atrakce stala klasikou hračkářského průmyslu.

Potrápíte hlavu i ruce

Modelové vláčky mají vzdělávací efekt. Potrápíte hlavu, dozvíte se něco z historie, protože železnice odráží dobu, ve které vznikla a je důležitá v historii – díky ní se třeba mnohem rychleji mohly přesouvat armády ve válce. Zapojit budete muset i ruce. Pokud jste nikdy neřezali dřevo nebo nepracovali s dráty, naučíte se to a zjistíte, že je to překvapivě snadné. Stavba modelové železnice vyžaduje tyto dovednosti. Možná si teď myslíte, jak těžké to je, ale není, stačí se do toho pustit. Budete překvapeni, jak snadné to je. Bez špetky manuální šikovnosti se ale neobejdete. Ochutnáte i trochu z ekonomiky, protože železnice přepravuje suroviny a vyrobené zboží z místa na místo a jeho pohyb určuje ekonomika.

Existují kluby i soutěže

Neměla by vám chybět ani špetka uměleckého nadání, protože železnice projíždí krajinou a vy si ji doma ztvárníte. Proto se vám bude hodit i něco ze zeměpisu. Pustíte i do výroby 3D objektů. Přemýšlení o plánech železnice bude vyžadovat dávku logického myšlení a plánování. Přičichnete k technice, protože třeba budete vytvářet konkrétní scenérie a prototypy vozů. Proto se seznámíte i s jejich technickou stránkou. Kromě toho jsou vláčky také skvělou příležitostí, jak poznat další podobně praštěné chlapy. Existuje spousta klubů, probíhají soutěže ve stavění modelů.

Zdroje: academia-lab, nmra,