Sparťanští fanoušci si nevážili Dočkala. Teď se ukazuje, jak moc Spartě chybí

Přidat na Seznam.cz

Končit kariéru ve 33 letech, pokud sportovce netrápí žádné zdravotní problémy, je v dnešní době velmi nezvyklé. K tomuto kroku se letos v květnu rozhodl fotbalista Sparty Bořek Dočkal. „Cítím, že už nebudu hrát na úrovni, na jaké bych chtěl hrát, na jakou jsem byl zvyklý. Proto přišel moment poděkovat a rozloučit se. Nesnažit se to protahovat za každou cenu,“ uvedl novinářům jeden z posledních fotbalových básníků.

Je ale velmi pravděpodobné, že na jeho rozhodnutí měly vliv i negativní poznámky fanoušků (napříč kluby), fotbalových expertů, ale i novinářů… Nyní se ukazuje, jak Dočkal Spartě velmi chybí.

Je pravda, že po zranění v roce 2019 se už nevrátil do své původní oslnivé formy, která mu vynesla dokonce reprezentační kapitánskou pásku, přesto díky vytříbené kopací technice, šikovným centrům a chytrým gólovým přihrávkám měl týmu stále co nabídnout. Bylo mu však věčně vyčítáno, že už je na dnešní fotbal pomalý. Jenže zase narozdíl od ostatních měl „rychlé myšlenky“, díky kterým volil nečekané přihrávky, kterými dokázal zmást soupeře. Další věcí je pak, jak moc dokázali spoluhráči jeho šikovnosti využít…

I proto měl bývalý trenér Sparty Pavel Vrba pro Dočkala slabost a dával mu v základní sestavě přednost před o 14 let mladším Adamem Karabcem, kterého si fanoušci, ale i fotbaloví experti více přáli ve vyvolené jedenáctce. Vrba vždy oponoval slovy, že přednost má u něj výkonnost a nebude dávat za každou cenu přednost mládí, jak ho fotbalová veřejnost ponoukala. Navíc Karabec nyní ukazuje, že zatím nedozrál do role špílmachra v letenském klubu. Možná by mu spíše prospělo, kdyby rok, dva si tuto pozici vyzkoušel např. v Liberci, což je klub, který umí pracovat s mladými hráči. Současné špatné výkony a katastrofální začátek sezony Sparty (vyřazení v Konferenčním poháru od Stavangeru a domácí porážka s Libercem) ho mohou psychicky položit.

Nyní bude zajímavé sledovat, zda nový kouč Sparty Brian Priske podrží Karabce navzdory nevýrazným výkonům v základní sestavě nebo ho nechá odpočinout na lavičce. Jenže to by dánský trenér musel posadit skoro celou jedenáctku, která zatím v dosavadních třech soutěžních zápasech sezony nastoupila…

Zdroj: redakce, idnes.cz