Sparta zachránila Kuchtu z ruského „vězení“. Ale co na to slávističtí fanoušci?

Přidat na Seznam.cz

Když přestoupí fotbalista ze Sparty do Slavie, je to určitou skupinou fanoušků vnímáno jako zrada. Tohle se přece podle nich nedělá přestupovat k úhlavnímu nepříteli. Na takovéhoto hráče padají různa slova, a zpravidla nejsou mnoho lichotivá. Ale to už bohužel k fotbalu patří, i proto se občas říkává, že fotbal je hra buranů (v tomto řípadě buranských fanoušků).

Někteří skalní fandové si zkrátka myslí, že mohou hráče „vlastnit“ a rozhodovat, kam smí a nesmí přestoupit. Což se nyní děje v případě Jana Kuchty, který se po půl roce vrátil z Lokomotivu Moskva do Prahy, jenže už neoblékně dres Slavie, ale Sparty.

Pražané se dohodli s moskevským klubem na ročním hostování, za které sparťané zaplatí milion eur (25 milionů korun). „Jakmile se naskytla možnost Honzu získat, okamžitě jsme začali jednat, protože byl v úzkém okruhu útočníků, na které jsme v posledních měsících cílili. Trenér s tímto příchodem ihned souhlasil. Posílit tým o prověřeného střelce bylo důležitým bodem v tomto přestupním období,“ potvrdil sportovní ředitel Tomáš Rosický na klubovém webu Sparty. Jan Kuchta už dříve rudý dres oblékal, když prošel sparťanskou mládeží.

Pro Kuchtu je jistě vysvobození, že z Moskvy odchází, protože hrát v současné době v Rusku není vzhledem k vojenskému konfliktu Putinovy země s Ukrajinou zrovna snem mnoha sportovců… A jistě překousne i hlasy slávistů o zrádci, protože tohle je jistě menší zlo.

Kuchta není první (a jistě ani poslední) fotbalista, který oblékal dresy obou slavných „S“. Kteří další hráči (ale i trenér) to měli těžké kvůli přestupu do nenáviděného klubu?

František Straka – Tento extravagantní trenér vždy dával najevo, že má srdce jen pro Spartu a chodíval i na Letné do kotle mezi radikální fanoušky. Proto bylo velkým šokem, když přijal nabídku na trénování největšího letenského rivala. Reakce nenechala na sebe dlouho čekat, neznámí pachatelé mu posprejovali dům nápisem „Zradils Spartu, některé věci se neodpouštějí,„. Ale ani slávističtí fanoušci ho zrovna nepřijali a kvůli špatné atmosféře Straka radši po půlroce angažmá ve Vršovicích ukončil.

Josef Hušbauer – Odchovanec Sparty se pořádně naučil hrát fotbal v Příbrami, na Žižkově a v Ostravě, a až pak oblékal rudý dres a to celé čtyři roky. Jenže jeho herní vytížení se postupně snižovalo, a tak se pražský rodák upsal konkurenční Slavii, které výrazně pomohl k titulu.

Karel Poborský a Patrik Berger – Ano, i tito slavní reprezentanti si vyzkoušeli, jaké je to oblékat oba dresy. Oba shodně začínali ve Slavii, a na Spartě svou kariéru pomalu ukončovali.

Vladimír Labant – Slovenský reprezentační obránce odehrál ve Slavii dvě sezony (1997 – 1999), aby do té další přestoupil do Sparty. Fotbalový bůh ho však snad za to potrestal, protože právě v derby a ještě k tomu na Slavii mu spoluhráč Gabriel nešťastně zlomil nohu…

Srdjan Plavšič – Kdyby tento srbský záložník v roce 2021 ukončil působení ve Spartě a odešel kamkoliv jinam, fanoušci by si toho ani pořádně nevšimli, moc velkou stopu v letenském klubu po sobě nezanechal. Dal o sobě pořádně vědět právě až přestupem do Slavie, což mu kromě fanoušků nemohli odpustit i jeho bývalí spoluhráči. Jeho dlouhé mlžení o tom, že se Slaviií „opravdu, ale opravdu“ nejedná, mu dali při nejbližším derby najevo sem tam tvrdšími zákroky.

Nicolae Stanciu – Šikula z Rumunska přišel do Sparty s tím, že neodejde, dokud s ní nezíská titul. Nejenom že s letenským klubem ligu nevyhrál, ale brzy se rozhodl pokračovat v kariéře v Saudské Arábii! Ale ani tam se mnoho neohřál (jak pomyslně, tak doslova) a vrátil se do Prahy, avšak na druhý břeh Vltavy – do Slavie.

Zdroj: redakce, web Sparty Praha, Instagram