Soria Moria: Sauna na konci světa

Přidat na Seznam.cz

Zapomeňte na staré známé turistické pasti a zkuste při příštím výletu odlehlejší místo.

V nádherném Norsku se nachází překrásný klenot, který si budete chtít přidat na svůj seznam. Jmenuje se Soria Moria Sauna a najdete zde výhled vhodný na Instagram, na který nikdy nezapomenete, v prostředí, které vás donutí se štípnout, abyste se ujistili, že je místo skutečné.

Norský kanál Telemark zažívá v posledních letech krizi identity. Kdysi býval prosperující turistickou destinací, jeho popularita však v posledním desetiletí drasticky poklesla. Když byl kanál v roce 1892 dokončen, byl tehdy nazýván „osmým divem světa“. Průplav, jehož součástí bylo 18 zdymadel stavělo 500 mužů pět let.

Úpadek turistického ruchu v průběhu let poškodil místní vesnice, a tak byl zahájen rozsáhlý projekt, který měl zvýraznit místa podél kanálu. Projekt nazvaný Příběhy vodní cesty zahrnuje umělecké instalace, kreativní světelné expozice a nové architektonické památky. Jednou z prvních částí projektu, která byla dokončena, byla sauna Soria Moria, a to až k Dalenu.

Dalen je konečnou zastávkou vodní cesty a je to místo, kde se Telemark setkává s jezerem Bandak. Je to klidné, neskutečně krásné místo obklopené ostře vystupujícími horami, lesem věčně zelených stromů a křišťálově čistou vodou v jezeře.

Na takovém malebném místě byste možná očekávali, že místo sauny bude postavena jedinečná chata. Norsko má však kolem sauny vybudovanou silnou společenskou kulturu. Rodiny často tráví odpoledne společně v páře a lidé se tam od malička učí, že čas strávený v sauně je příležitostí k očistě mysli, těla i duše. Když tedy architektonická kancelář Feste Landskap / Arkitektur dostala za úkol vytvořit atrakci pro lokalitu Dalen, můžete hádat, jaká byla jasná volba.

Sauna Soria Moria, jejíž název pochází z nejslavnější norské pohádky, se nachází ve vodách jezera Bandak. Stavba, ke které vede hranaté molo, které má imitovat vrcholky hor, obsahuje saunu, šatnu, kryté posezení a velkou terasu na opalování.

Zvenčí se v unikátním obložení budovy snoubí dědictví s mýty. Tradiční dřevěné šindele pokrývají exteriér a jsou proloženy ohromujícími zlatými šindeli. Tyto třpytivé čtverečky mají vyvolávat představu bájného hradu Soria Moria. Sauna se také vyznačuje jedinečnou linií střechy, která se svažuje směrem ke středu budovy a vytváří tvar písmene V. V tomto případě se jedná o unikátní střešní konstrukci. Má to být další interpretace strmých hor, které jezero obklopují.

Uvnitř sauny Soria Moria je spousta míst, kde můžete v klidu posedět a být sami se svými myšlenkami nebo se setkat s ostatními. Jsou zde dřevěné lavice ve stylu stadionu, na kterých mohou společně odpočívat rodiny, a v jedné části je malá lavička, ze které je díky velkému rohovému oknu výhled na jezero. Venkovní zastřešené posezení umožňuje lidem přejít z horka sauny na čerstvý vzduch a poté se přesunout na terasu, kde se mohou ponořit do úžasného jezera.

K sauně vede klikatá lesní cesta (fyzická metafora cesty, po které se dostanete k hradu Soria Moria) a nachází se na odlehlém místě, které má být rájem pro každého, kdo má dost odvahy na to, aby se vydal na cestu.

Zdroj: themanual.com