Socha svobody: Nikdo neví, kdo byl soše modelem, blesk do ní uhodí 600krát ročně

Přidat na Seznam.cz

Socha Svobody je zářivým majákem New Yorku, který symbolizuje svobodu a volnost. Socha je také jednou z nejznámějších památek na světě. Byla postavena v zálivu New York v roce 1886 a je to první monumentální věc, kterou mnozí evropští přistěhovalci viděli v USA v den svého příjezdu.

Nikdo neví, kdo byl soše modelem

Je pravděpodobné, že inspirací pro vyrýsované rysy a výraznou pózu sochy byla řada zdrojů. Někteří se domnívají, že mohla být vytvořena podle arabské ženy, v souladu s Bartholdiho dřívějšími návrhy pro Egypt, zatímco jiní spekulují, že se až nápadně podobá Bartholdiho vlastní matce.

Nemá správně nasazenou hlavu

V roce 1982 lidé zjistili, že hlava byla ve skutečnosti instalována o 60 centimetrů jinde. Nicméně tento detail nejde postřehnout. 

Frederic-Auguste Bartholdi málem vytvořil sochu v Egyptě

Autorem tohoto světoznámého pomníku je francouzský sochař Frederic-Auguste Bartholdi. Jeho prvním konceptem obrovského ženského monumentu byl maják v Egyptě, který měl připomínat francouzskou stavbu Suezského průplavu. Když z toho však sešlo, Bartholdi se zaměřil na připomínku spojenectví mezi Francií a Spojenými státy.

Socha představuje římskou bohyni

Název sochy je odvozen od bohyně, kterou představuje: Libertas, římské božstvo zosobňující svobodu. Libertas se objevuje na římských mincích z období vraždy Julia Caesara, které podporují republiku.

Do sochy svobody udeří blesk 600 krát ročně

Socha, která stojí hrdě a je vystavena živlům, musí každý rok odolat asi 600 bleskům a při silném větru se pochodeň může kývat asi 5 cm do strany.

Zdroj: The CollectorArts and CultureHotels