Síla v nohou jako kůň. Exoskelet pro běžce a turisty odlehčí až 30 kg

Přidat na Seznam.cz

Jeden z nejobskurnějších kickstarterových projektů roku 2023 se chystá dát vzniknout produktové řadě, která má vytvořit má pomoci outdoorovým dobrodruhům.

Hypershell Omega se na Kickstarteru objevil loni v březnu jako skutečná divoká karta. Nositelná sada robotických nohou poháněných umělou inteligencí, která slibuje, že člověku ve vysokohorském prostředí poskytne sílu koně, aby kompenzovala váhu batohu, prodloužila přirozený dosah a usnadnila cestu. Kampaň zaznamenala úspěch a nyní se čínský startup chystá na veletrhu CES 2024 předvést svá dvě nejnovější vylepšení, píše portál Newatlas.

Zařízení má za cíl usnadnit krátké procházky po rovině, pomáhat horolezcům zdolávat vrcholy, trekařům prodlužovat túry a běžcům na stezkách si užívat rychlejší a plynulejší běh v členitém terénu.

Ať už se první dobrodružné exoskelety dostanou k podporovatelům v blízké budoucnosti, nebo ne, Hypershell předvede svá nejnovější vylepšení na veletrhu CES, který oficiálně začíná v úterý 9. ledna v Las Vegas. Společnost Hypershell zatím neuvedla podrobnosti o modelu GoX, ale potvrdila, že model ProX se bude specifikací dosti podobat prototypu Omega, který ukázala během své kampaně na Kickstarteru. Terénní nositelné zařízení ProX, určené pro běžce, dálkové turisty a další outdoorové nadšence, bude prostřednictvím jednoho poháněného a osmi pasivních kloubů směrovat do nohou dobrodruha výkon motoru až 800 W (1 k). Odlehčí svalovou zátěž při pěší turistice a lezení v horském terénu a vyrovná až 66 lb (30 kg) hmotnosti, kterou například nosí v batohu.

Motor umělé inteligence Hypershell umožní zařízení ProX lépe předvídat pohyby jednotlivých uživatelů a přizpůsobit se jim. Zařízení připevněné k pasu o hmotnosti 2 kg se pro snazší přenášení složí a v době nepoužívání se připevní k batohu. Bude fungovat při teplotách až -20 ℃ a nabízí krytí IP54 proti povětrnostním vlivům.

Zdroj: Newatlas