Satoranský v NBA dokázal, že čeští bílí muži opravdu umí skákat. Nyní o tom přesvědčí i Evropu

Přidat na Seznam.cz

Prosadit se v basketbalové NBA se podaří jen opravdu výjimečným bílým hráčům. Zámořská basketbalová soutěž je jak stvořená pro atletické a elastické muže s černou pletí. Přesto se našly desítky Evropanů (ale i Australané či Číňan) i bílých Američanů, kteří se dokázali v nejlepší basketbalové lize světa prosadit a dokonce v ní i kralovat. A nyní tu máme úspěch Tomáše Satoranského.

V dřívějších letech to byli Larry Bird (USA), Dirk Nowitzki (Německo) nebo Litevec Arvydas Sabonis, v současných sezonách třeba Srb Nikola Jokič či Slovinec Luka Dončič. Český reprezentant Tomáš Satoranský sice nedosáhl věhlasu zmiňovaných hráčů, přesto šest let v NBA dokazuje, že může být na svou americkou misi pyšný. Ta ale nyní skončila, od nové sezony bude nastupovat za Barcelonu.

Katalánská metropole je pro Satoranského zajímavá ze dvou důvodů. Za prve se sem vrací právě po šesti letech a za druhé se tu potká se svým reprezentačním kolegou Janem Veselým, který je vnímán jako druhá současná největší hvězda českého basketbalu.

Jak je na fotce vidět, i 201 cm vysoký Satoranský (vpravo) je oproti Janu Veselému (213 cm) „prcek“.

Satoranský opouští NBA po 408 odehraných utkáních s průměry 6,6 bodu, 3,9 asistence a 2,8 doskoku. Tyto statistiky ho pasují na nejlepšího českého hráče, co v NBA hrával. Druhý nejvyšší počet zápasů zaznamenal Jiří Welsch (247), následuje zmiňovaný Jan Veselý (162), Jiří Zídek (135) a zatím poslední je Vít Krejčí (3O), ten však má za sebou teprve jednu sezonu a má jistou šanci všechny své kolegy i překonat.

Satoranský se definitivně rozhodl pro návrat do Evropy i proto, že Washington si na jeho místo rozehrávače vzal v draftu dvacetiletého Johnnyho Davise z university ve Wisconsinu, který by se za pár let měl stát lídrem týmu z hlavního města USA. Jedničkou na postu rozehrávače je v tuto chvíli Ish Smith. V Barceloně by se naopak český kapitán měl dostat do základní sestavy a to i Jan Veselý na pozici pivota.

Že si Satoranského v Barceloně váží, svědčí i délka smlouvy. Česká hvězda jí podepsala na čtyři roky, což pro 29letého hráče je zpravidla nezvyklé. Ale i Veselý má pro nejbližší roky jistotu, kterou mu zajišťuje tříletý kontrakt se španělským velkoklubem.

Barcelona je vůbec Čechům zaslíbená, už dříve v modrovínovém dresu hrával jiný reprezentant Luboš Bartoň, který dokonce s klubem získal euroligový titul.

Ale ještě se na závěr vraťme k Tomáši Satoranskému. Naši reprezentaci teď čeká velká výzva, v Česku se totiž bude pořádat jedna ze skupin základní části mistrovství Evropy. A nároďák kolem svého kapitána by rád ukázal fanouškům, že 6. místo na MS v roce 2019 a účast na olympiádě v loňském roce nebyla žádná náhoda. Satoranský může s klidem myslet na evropský šampionát, který se bude konat letos v září. S klidem protože už ví, kde bude v příští sezoně hrát.

Zdroj: redakce, Facebook, Instagram