Satoranský ani Veselý reprezentaci neposílí. Šance na světový šampionát se vzdaluje

Přidat na Seznam.cz

Poslední tři roky byly pro český mužský basketbal naprosto neskutečné. Vše začalo krásným šestým místem na MS v Číně, následoval další famózní úspěch, a to postup na olympijské hry v Tokiu a vše mělo vyvrcholit na ME, které se zčásti konalo i v České republice. Evropský šampionát nevyšel úplně podle představ českého týmu i fanoušků (reprezentace vypadla už v osmifinále), ale i tak si to diváci v pražské 02 aréně užili.

Avšak může se stát, že český nároďák teď čekají výsledkově „hubenější“ výsledky. Je velmi pravděpodobné, že se Česko nedostane na MS, které příští rok pořádají společně Filipíny, Japonsko a Indonésie. Češi jsou totiž v kvalifikaci na posledním šestém místě s bilancí tři výhry a pět porážek. Ve zbývajících čtyřech zápasech musíme vyhrát minimálně tři utkání, abychom mohli ještě pomýšlet na postup na příští basketbalový vrchol. Hned ty první dvě nás čekají 11. listopadu v Pardubicích (duel s Černou Horou) a o tři dny později v Maďarsku.

Právě nečekaná domácí porážka s Maďarskem českému týmu hodně zkomplikovala cestu do Asie. Tehdy kvůli zranění nenastoupil kapitán Tomáš Satoranský, který bohužel bude chybět i nyní. A s ním i další opory – Jan Veselý, Vít Krejčí či Jaromír Bohačík. „Potřebujeme vyhrát, takže pro to uděláme vše. Všichni vidí, že nejsme v nejlepším složení, ale odvedeme maximum. Bude to těžké, protože týmy, které proti nám nastoupí, budou asi kompletní. Máme ale, co máme a nic lepšího nebude. Dirk Nowitzki nebo Michael Jordan za nás hrát nepřijede, takže uděláme maximum s tím, co je k dispozici,“ uvedl Martin Peterka. Právě tento pivot spolu s Ondřejem Balvínem, Vojtěchem Hrubanem (dole na Instagramu) a Tomášem Kyzlinkem by měl patřit k oporám týmu.

Trenér Ronen Ginzburg bude muset dát příležitost novým, mladým hráčům. „Máme tu hráče, kteří získají první reprezentační zkušenost mezi dospělými. Někteří ji už měli, jako třeba rozehrávač Půlpán, ale ne jako hlavní opory. Jednou se však musí začít s využíváním nových hráčů. Na mistrovství Evropy 2017 jsme také jeli bez řady zraněných a poprvé tam byli Jaromír Bohačík nebo Martin Peterka. Tehdy to pro ně byl první krok a později nám to přineslo ovoce. Doufejme, že se to bude opakovat. Samozřejmě ale budeme chtít vyhrát,“ podotýká izraelský kouč.

Nominace českých basketbalistů:

Rozehrávači: Marek Vyroubal, Ondřej Švec (oba USK Praha), Viktor Půlpán (Brno).

Křídla: Vojtěch Hruban (London Lions/Brit.), Lukáš Palyza, (Nymburk), Richard Bálint (Brno), David Pekárek (Pardubice), Patrick Samoura (USK Praha), Tomáš Kyzlink (bez angažmá).

Pivoti: Luboš Kovář, Martin Kříž (oba Nymburk), Ondřej Balvín (Prometej/Ukr.), Martin Peterka (Würzburg/Něm.), David Böhm (USK Praha).

Zdroj: idnes.cz, sport.ceskatelevize.cz