Rozhodnutí k prvnímu tetování nemusí být jednoduché. Znalost procesu může pomoci

Přidat na Seznam.cz

Ještě před pár desítkami let bylo tetování považováno za znak rebelství. Dnes má například každý pátý dospělý Američan alespoň jedno tetování a také v Česku tetovaných jedinců neustále přibývá. Pokud také o něčem takovém uvažujete, vězte, že díky pochopení procesu tetování se během prvního zákroku budete cítit pohodlněji a klidněji. Jak vše funguje, prozrazuje server Thoughtfultattoos.

Je velmi, velmi důležité, abyste před domluvením schůzky s tatérem měli návrh a věděli, kam tetování budete chtít umístit. Ačkoli může rozhodování o těchto věcech zabrat spoustu času, je lepší mít naprostou jistotu než později litovat.

woman watching her arms
Foto: Angello Pro/unsplash
 • Do salónu byste si měli přinést občanský průkaz. Pokud je vám méně než 18 let, měl by vás doprovázet rodič nebo opatrovník (aby podepsal souhlas s tetováním). Tatér vás požádá o vyplnění a podepsání souhlasu, ve kterém je uvedeno, že mu dáváte svolení ke kreslení na vaše tělo.
  
 • Jakmile jsou papíry vyřízeny, umělec zahájí počáteční práce na tetování. Mezitím vás požádá, abyste se posadili do křesla, které může být buď na volném prostranství, nebo v soukromé místnosti (v závislosti na místě tetování).
  
 • Nyní si umělec vezme vámi dokončený návrh a připraví šablonu. Pokud se jedná o standardní návrh, tedy něco, co jste si vybrali na internetu (nebo sami vytvořili) a máte k dispozici výtisk, umělec jej buď ručně obkreslí, nebo vloží do přístroje zvaného termofax. V případě složitějšího nebo personalizovaného tetování jej umělec může nakreslit ručně a obkreslit, aby připravil šablonu.
  
 • Na stolku u křesílka se bude nacházet několik nutných předmětů. Vazelína, která udržuje pokožku vlhkou během tetování, inkoust, jehly používané k vstřikování inkoustu, tetovací strojek, krytky na inkoust, antibakteriální mýdlo k dezinfekci místa a jednorázový holicí strojek k odstranění chloupků z místa.
  
 • Umělec připraví oblast, kterou jste si vybrali pro tetování. K tomu použije jednorázový holicí strojek a antibakteriální mýdlo. Jakmile je oblast dezinfikována mýdlem, umělec použije holicí strojek k odstranění chloupků kolem oblasti. Důvodem, proč se oblast holí, je to, že jehly mohou potenciálně zatlačit chloupky do kůže, což může způsobit infekci.
  
 • Poté, co je šablona připravena, je čas ji přenést na danou oblast. Váš návrh je umístěn na kopírovací papír. Umělec nanese na danou oblast vazelínu a umístí na ni šablonu. Než umělec začne s tetováním, máte ještě pořád možnost se ujistit, že místo pro tetování je správné.
  
 • V závislosti na tom, zda chcete tetování černým inkoustem, nebo barevným, si umělec připraví barvy, které jste určili.
  
 • Poté, co se vám umístění a design zdají být dokonalé, umělec před vámi otevře novou (sterilní) jehlu.
  
 • Zde začíná skutečný proces tetování. Umělec umístí jehlu dovnitř strojku, nanese vazelínu na kůži a zapne strojek. Vazelína se nanáší proto, aby vzor zůstal na kůži delší dobu a jehla mohla po kůži snadno klouzat.
  
 • Umělec nyní obkreslí obrys návrhu. V tuto chvíli je třeba zachovat klid, normálně dýchat (nezadržovat dech) a sedět v klidu. Vzhledem k tomu, že to bude vaše první tetování, můžete zpanikařit nebo se cítit nepříjemně kvůli bolesti. Vaším úkolem je však udržet se v klidu. Vezměte si s sebou raději kamaráda či kamarádku pro motivaci nebo rozptýlení.
man sitting while hugging woman
Foto: Kirill Suntsov/Unsplash
 • Když umělec pracuje na vašem tetování, měl by používat čistý ubrousek k otření místa, na kterém pracuje. Také, pokud je to žádoucí, umělec během postupu tetování nanese na oblast další vazelínu.
 • V dalším kroku, v závislosti na tom, jaký typ tetování si necháváte udělat, bude muset umělec vyměnit jehlu pro stínování a barvení. Pro tetování existují různé typy jehel, které se používají pro obkreslování, stínování a barvení.
 • Umělec bude jehlu stále namáčet do barev podle potřeby. To se děje během procesu obkreslování, stínování a barvení. Stínování a přidávání barvy do tetování může trvat určitou dobu v závislosti na tom, o jak rozsáhlou práci se jedná. Někdy se stává, že umělec naplánuje více než jedno sezení k dokončení vašeho tetování.
 • Jakmile je stínování a barvení dokončeno a tatér je se svou prací spokojen, oznámí vám, že je tetování hotové. Po vašem odsouhlasení výsledku umělec místo otře mýdlovou vodou a nanese mast.
 • Poslední částí procesu tetování je obvázání místa. Tetování je tělesná rána a je třeba ji řádně zakrýt, aby se nezanítila. Po přiložení obvazu si tatér sundá rukavice a zlikviduje vše, co bylo během procesu použito. Samozřejmě kromě strojku.
 • Nyní, než za tetování zaplatíte a odejdete, vám umělec poskytne několik důležitých pokynů pro následnou péči. Neberte jeho rady na lehkou váhu. Jakmile opustíte tetovací studio, je vaší odpovědností, aby se vaše tetování neinfikovalo. Bude trvat asi 3–4 týdny, než se zcela zahojí. Poté je vaše mistrovské dílo připraveno ke zveřejnění a plnému užívání.

Zdroj: thoughtfultattoos.com