Rozdílný účinek objetí na úroveň stresu mužů a žen

Přidat na Seznam.cz

Objetí dělá dobře každému, ale zdá se, že na ženy působí jinak než na muže. Vědci z Ruhrské univerzity v německé Bochumi zjistili, že pouze u žen dochází k měřitelnému snížení hladiny stresu, když jsou v náručí své milované osoby.

Když ženy objímají svého partnera, jejich stres se během několika vteřin sníží. Objetí se tak stává skvělým „nástrojem“ v situacích, jako je zkouška nebo pracovní pohovor. Škoda jen, že objetí nemá u mužů stejný účinek na stres.

Jak objímání působí na ženy

Stres je v našem každodenním životě všudypřítomný. Proto je ještě důležitější najít jednoduché metody, které vás přivedou zpět do rovnováhy. Ženy v partnerských vztazích se mohou považovat za šťastné, protože jakmile se cítí obzvlášť stresované nějakou situací, objetí od partnera dělá zázraky. K tomuto závěru dospěli psychologové z Ruhrské univerzity v Bochumi ve studii, kterou nyní publikovali ve vědeckém časopise „PLoS One“.

Zátěžový test s 38 páry

Vědci do své studie zapojili 38 párů, které svůj vztah označily za šťastný a harmonický. Všichni účastníci museli podstoupit zátěžový test, při kterém vědci požádali, aby po dobu tří minut drželi jednu ruku v ledové vodní lázni a zároveň se dívali do kamery. Před testem byla polovina párů instruována, aby se objala, a ostatní se neobjímali. Výzkumníci měřili různé ukazatele stresu před experimentem a po něm, včetně hladiny kortizolu ve slinách. Kortizol je považován za stresový hormon a vylučuje se vždy, když dojde k mimořádné psychické nebo fyzické situaci.

Objímání snižuje hladinu kortizolu u žen

Po podrobné analýze bylo zjištěno, že u žen, které objímaly své partnery, byla reakce kortizolu na zátěžový test nižší než u žen, které své partnery neobjímaly. „Objímání romanticky partnera může zabránit akutní stresové reakci vašeho těla,“ uvádí se v oficiálním prohlášení. Tento účinek objímání během stresu nebyl u mužů pozorován. Ostatní míry stresu, včetně změn krevního tlaku a emočního stavu, rovněž neprokázaly žádnou souvislost s objímáním partnera.

Kde se bere rozdíl mezi pohlavími?

U zamilovaných mužů je věc jasná: jakmile se vaše milovaná dostane do stresové situace, objetí má silný uklidňující účinek. Proč tento jednoduchý „trik“ neplatí pro muže, zůstává psychologům dosud záhadou. To neznamená, že by ženy (nebo muži ve vztazích stejného pohlaví) měli být skoupé na objímání svého partnera. Být objímán je dobré pro každého. To se asi netýká jen romantických konstelací. Vědci proto plánují brzy prozkoumat, zda se stres snižující účinek objetí vztahuje i na platonická přátelství.

Zdroj: eurekalert, journals.plos