Rolling Stones cílem drogové razie FBI: Jak se FBI a britští policisté spikli, aby zničili „špinavou“ kapelu při razii v roce 1967, při níž byl Mick Jagger uvězněn

Přidat na Seznam.cz

FBI byla obviněna, že se spojila s britskými strážci zákona, aby zničila skupinu Rolling Stones, a zosnovala bizarní spiknutí, jehož cílem bylo dostat kontroverzní rockery do vězení kvůli obvinění z prodeje drog, informuje server RadarOnline.

To je šokující příběh, který se skrývá za zatčením Stounů v roce 1967 během nechvalně proslulé „drogové razie v Redlands“, jak odhalil autor Philip Norman ve své velkolepé knize Mick Jagger, která podrobně popisuje život zpěváka legendární skupiny.

Přestože Mick Jagger skončil po razii za mřížemi, transatlantická operace nedokázala skupinu, která se dostala na vrchol hitparád, zničit.

Rollin Stones, kteří vznikli v Londýně v roce 1962, byli považováni za šokující a „špinavou“ alternativu k mírným Beatles.

V éře knoflíčkové módy na počátku 60. let vyvolávaly sexuální texty jejich hitů jako „(I Can’t Get No) Satisfaction“ a „Let’s Spend the Night Together“ pozdvižené obočí.

Kapela drsňáků byla tajně prohlášena za „podvratnou“ programem COINTEL-PRO kontrarozvědky FBI, který spustil ředitel J. Edgar Hoover, aby udržel společenský a politický pořádek. Agenti se obrátili na domovskou zemi Rolling Stones s žádostí o pomoc, aby zajistili, že už nikdy nepřijedou do Spojených států.

Spolu se svými kolegy z utajované britské policejní agentury MI5 se FBI snažila na Jaggera a zbytek Rolling Stones – kytaristu Briana Jonese, kytaristu Keitha Richardse, baskytaristu Billa Wymana a bubeníka Charlieho Wattse – nastražit komplikovanou drogovou akci, která by je vyřadila z oběhu.

Zátah se uskutečnil v Richardsově chatě zvané Redlands u West Witteringu, malého přímořského letoviska v anglickém Sussexu.

Policejní agentury využily Američana známého jako Acid King David, aby se s kapelou spřátelil. Tento neúspěšný televizní herec, jehož skutečné jméno bylo David Snyderman, se jako hipík toulal Evropou, když ho na londýnském letišti Heathrow chytili s drogami v zavazadle.

Místo do vězení ho „britští celníci předali nějakým dalším lidem, kteří mu naznačili, že patří k MI5, a řekli mu, že existuje východisko z jeho svízelné situace,“ píše Norman. „Tou bylo infiltrovat se k Rolling Stones, zásobovat Jaggera a Richardse drogami a pak je nechat zatknout.“

Dealer jednající na příkaz vlády se spřátelil se Stones a zajistil jim dostatečnou zásobu drog. Snyderman přijel na víkend do Redlands s „obchodním kufříkem“ naplněným LSD.

V neděli v pět hodin odpoledne zavolal policii anonym a informoval ji o „bujarém“ drogovém večírku v Redlands. Policisté rozebrali dům, ale přehlédli usvědčující kufřík napěchovaný drogami, který ležel uprostřed místnosti.

V jednu chvíli ho začal mladý policista zkoumat, ale ustoupil, když Snyderman vykřikl, že taška obsahuje nevyvolaný film.

Richards, kterému je nyní 79 let, byl shledán vinným z toho, že umožnil, aby se v Redlands kouřila tráva. Jagger, který dnes slaví 80 let a který byl odveden v poutech a uvězněn, dostal tříměsíční trest za držení čtyř amfetaminů – přestože jeho právníci poukazovali na to, že pilulky jsou volně dostupné proti cestovní nevolnosti v kontinentální Evropě. Oba byli nakonec po odvolání osvobozeni.

Ironií je, že údajný špinavý plán FBI byl zcela zbytečný. Jones byl později zatčen kvůli obvinění z užívání marihuany a nemohl dostat vízum, což Stones zabránilo v cestě do Ameriky.

Jones se však v roce 1969 utopil ve svém bazénu – a brzy poté divocí hoši zahájili „triumfální americké turné“.

Snyderman zemřel v roce 2004, když kapela připravovala turné ke 40. výročí založení.

Zdroj: RadarOnline