Proč usnete během několika minut po sexu? Pánové, jsme v tom nevinně

Přidat na Seznam.cz

V ložnicích po celém světě dochází k běžnému nočnímu jevu. Muži po sexu upadají do hlubokého spánku, zatímco ženy všude na světě bdí a tiše proklínají jméno svého dřímajícího partnera.

Za mužskou postkoitální ospalost můžete poděkovat hormonu prolaktinu, říká poradce pro spánek časopisu Men’s Health, doktor W. Christopher Winter.

Vysvětluje, že prolaktin potlačuje dopamin, povzbuzující neurotransmiter, díky kterému se cítíte vzhůru.
Vaše tělo ho uvolňuje v hojné míře, když se uspokojíte. Tělo vaší ženy ho však zdaleka tolik neprodukuje, říká doktor Winter.

Prolaktin však není jediným důvodem, proč nemůžete udržet oči otevřené.

Během sexu se také zvyšuje hladina hormonu oxytocinu, který dokáže z vaší mysli vytěsnit stresující myšlenky, takže se po něm snáze uvolníte a usnete.

A pokud budete mít sex při zhasnutém světle, dáte vnitřním hodinám svého těla signál, že je čas jít spát. Když se tak stane, hormon melatonin nastartuje váš spánkový cyklus.

Když se spojí prolaktin, oxytocin a melatonin, získáte trojnásobek pro fantastické zdřímnutí.

Ale co když se pak nechcete cítit unavení? Možná byste chtěli zůstat chvíli vzhůru se svým partnerem.

Nebo jste právě skončili polední dovádění a chcete se po něm chopit nového dne (nebo alespoň být fungující lidskou bytostí, a ne zombie).

Pak si určitě vyberte sexuální polohu, která není vodorovná, říká doktor Winter. Jistě, je to zřejmé, ale ležení na zádech signalizuje tělu, že je čas na spánek.

Měli byste také nechat rozsvíceno. Tímto způsobem si nenastartujete spánkový cyklus, říká.

A jakmile skončíte, vylezte z postele. Váš mozek si za celý život spojil postel s místem, kde se podřimuje. Pokud budete jen tiše ležet, bude téměř nemožné bojovat s nutkáním jít spát. Takže žádné tulení není povoleno.

Zdroj: menshealth.com, redakčně upraveno