Proč mají muži pivní břicha a ženy ne? Existuje vědecký důvod

Přidat na Seznam.cz

Někdy se mužům v životě dostává tvrdšího zacházení. Muži se dožívají kratšího věku, častěji jim vypadávají vlasy, podléhají virové „mužské chřipce“ a mají pivní břicho. Naštěstí, alespoň pokud jde o pivní břicha, dokáže věda vysvětlit, proč je pravděpodobnější, že u mužů uvidíte náhradní pneumatiku než u žen.

Jak podrobně popisuje Business Insider, ačkoli třeba polovina všech Američanů – a nejen jich – má pivní břicha, muži mají mnohem větší pravděpodobnost, že budou mít pivní břicho, než jejich ženské protějšky. I když značná část mužů začíná mít obávané tátovo tělo kolem 35. roku života, ukazuje se, že to může mít více společného s biologií než jen se smůlou.

Když muži a ženy naberou kila po několika mimořádně velkých pizzách nebo pivech, je pravděpodobné, že se jim obvod těla zvětší na úplně jiných místech. Muži mají větší tendenci ukládat tuk v oblasti středu těla. Ženy si naopak častěji ukládají tuk v oblasti paží, stehen a zad. Dále s věkem ubývá testosteronu. Testosteron ve skutečnosti pomáhá udržovat muže štíhlé a bez pivního břicha během jejich mladších let.

Je pivní břicho nebezpečné?

Bohužel pivní břicho může být špatnou zprávou. Podle článku Business Insideru „viscerální tuk obepíná ledviny, játra a střeva a uvolňuje hormony, které mohou narušit jejich normální funkci, což může vést k problémům, jako je cukrovka 2. typu, srdeční choroby, a dokonce i rakovina. Navíc jakmile břicho vyčerpá prostor pro ukládání viscerálního tuku, tělo ho může začít hromadit uvnitř okolních orgánů, což může vést k tukové chorobě jater a dalším problémům.“

I když si možná myslíte, že vám trocha tuku navíc kolem středu těla nevadí, ve skutečnosti to může být pro vaše zdraví škodlivé. Muži s pivním břichem mají o 87 % vyšší riziko úmrtí než muži se stejným množstvím tuku v jiných částech těla. Jednoduše řečeno, rezervní pneumatika může být nebezpečná.

Dobrá zpráva je, že pivo s mírou by nemělo způsobit pivní břicho. Proto se raději omezte na jedno nebo dvě piva za večer, než na celý šestibalík. Nejen kvůli svému letnímu tělu, ale také kvůli svému zdraví.

Zdroj: askmen.com, businessinsider.com, redakčně upraveno