Proč jsou zrzavé vlasy a modré oči tak vzácné, plus další překvapivá fakta o zrzkách

Přidat na Seznam.cz

Zrzku v davu poznáme snáze než blondýnku nebo brunetku. Je jich málo a jsou velmi vzácné; asi jedno až dvě procenta populace mají přirozené zrzavé vlasy. Vlasy však nejsou jedinou věcí, která je odlišuje – genetické rozdíly mohou ovlivnit vše od prahu bolesti až po to, jak snadno se jim dělají modřiny.

Americká chemická společnost ve videu Reactions „The Chemistry of Redheads“ vysvětluje, že zrzky získávají svou barvu vlasů a bledou pleť díky genetické variantě, která způsobuje, že jejich buňky produkují načervenalý feomelanin – druh melaninu. Zrzky mají obzvláště vysoký obsah feomelaninu a velmi málo eumelaninu, který se pohybuje od hnědé až po černou barvu. Na povrchu melanocytů je protein známý jako receptor melanokortinu 1 nebo MC1R. Když je aktivován, způsobuje, že melanocyty specificky produkují eumelanin nad fenomelaninem, což vyrovnává poměr jednotlivce.

Naproti tomu zrzaví lidé se rodí s genetickou variantou, která způsobuje, že MC1R chemicky funguje na melanocytech jinak, což vede k menší produkci eumelaninu a větší produkci feomelaninu. Tyto genetické varianty jsou recesivní, což znamená, že aby se člověk narodil jako zrzavý, musí být buď rodiče, kteří nejsou zrzaví, přenašeči (25 %), nebo jeden z rodičů je zrzavý a druhý je přenašeč (50 %), nebo jsou oba rodiče zrzaví (téměř 100 %). To činí zrzky vzácnými a jedinečnými jak navenek, tak uvnitř.

Zrzavé vlasy a modré oči jsou vzácné

Kombinace zrzavých vlasů a modrých očí je tak vzácná proto, že modrá barva očí je také recesivní znak, což znamená, že oba rodiče musí nést gen, aby je dítě mělo. Zrzavé vlasy se přirozeně vyskytují u jednoho až dvou procent lidské populace, zatímco modré oči má jen 17 procent světové populace. Většina rusovlasých má hnědé, oříškové nebo zelené oči.

Zrzky se mohou hůře uspávat než blondýnky nebo brunetky a při operaci vyžadují více anestezie. Ve studii z roku 2004 potřebovaly rusovlasé pacientky o 20 až 30 % více anestetik než ostatní ženy, aby dosáhly stejné úrovně sedace. Stejný experiment byl zopakován také na myších, kde bylo zjištěno, že zvířata s mutací MC1R rovněž vyžadují více sedativ. Vědci mají podezření, že vzhledem k tomu, že gen patří do rodiny skupiny genů, které hrají roli při bolesti, způsobuje mutace, že zrzky jsou na ni citlivější. Genetická mutace by mohla ovlivnit aktivitu endorfinů, známých jako přirozené léky proti bolesti v těle, což může vést ke zvýšení bolesti.

Pět rychlých faktů o zrzavých vlasech

Citlivost na chlad a horko

Zrzaví jsou častěji citliví na pocity chladu a horka než lidé s jinou barvou vlasů. Vědci z Louisvillské univerzity v Kentucky zjistili, že při operaci potřebují extra dávky anestetik a jsou citliví na bolest už při teplotě kolem 6.11 ℃, na rozdíl od lidí s tmavými vlasy, kteří začnou být citlivý, až když teplota klesne k bodu mrazu. Předpokládá se, že MC1R může způsobovat nadměrnou aktivaci genu pro detekci teploty, což způsobuje, že zrzky se cítí chladněji.

Větší pravděpodobnost vzniku modřin

Zrzky mají také větší pravděpodobnost vzniku modřin. Mají normální krevní obraz a krev se jim sráží stejně jako ostatním, přesto studie z roku 2006 zjistila, že se jim modřiny tvoří snadněji.

Větší pravděpodobnost, že budete leváci

Vědecké výzkumy týkající se toho, že když je člověk zrzavý a „levák“, by měl být abnormalita , ale zdá se, že je to běžné. Podobně jako zrzavé vlasy je i levorukost recesivním znakem, přičemž se odhaduje, že leváky je 10 až 12 % lidí. Recesivní znaky se obvykle vyskytují v párech, což naznačuje, proč je mnoho zrzavých lidí také leváky.

Zdroj: medicaldaily.com, the American Chemical Society, gingerparrot.co.uk, ncbi.nlm.nih.gov ,science.howstuffworks.com, redakčně upraveno