Pozor na letní dobrodružství! Můžete si s sebou přivést i nezvaného hosta, kapavku

Přidat na Seznam.cz

Kapavka (latinsky gonorrhoea či hovorově tripl nebo slangově kapela) patří mezi nejrozšířenější sexuálně přenosné nemoci na světě. Způsobuje ji gramnegativní bakterie Neisseria gonorrhoeae. Onemocnění má obvykle charakter hnisavého zánětu sliznic vylučovacích a pohlavních orgánů, někdy také může zasáhnout konečník, hltan, nebo spojivky v očích.

Jak se kapavka šíří

Bakterie způsobující kapavku se nacházejí především ve výtoku z penisu a ve vaginální tekutině.

Kapavka se snadno přenáší mezi lidmi

  • nechráněným vaginálním, orálním nebo análním sexem
  • sdílením vibrátorů nebo jiných sexuálních hraček, které nebyly umyty nebo pokryty novým kondomem při každém použití
  • bakterie může infikovat vstup do dělohy (děložní čípek), trubici, kterou odchází moč z těla (močovou trubici), konečník a méně často hrdlo nebo oči

Infekce se může také přenést z těhotné ženy na její dítě. Pokud je žena těhotná a může mít kapavku, je důležité, aby se nechala vyšetřit a léčit ještě před narozením dítěte.

Bez léčby může kapavka u novorozence způsobit trvalou slepotu.

Kapavka se nešíří líbáním, objímáním, v bazénech, na záchodových prkýnkách ani při sdílení vany, ručníků, šálků, talířů nebo příborů. Bakterie nedokáže mimo lidské tělo dlouho přežít.

Příznaky kapavky

Mezi typické příznaky kapavky patří hustý zelený nebo žlutý výtok z pochvy nebo penisu, bolest při močení a u žen krvácení mezi menstruacemi.

Přibližně 1 z 10 nakažených mužů a téměř polovina nakažených žen však žádné příznaky nepociťuje.

Testování

Pokud máte některý z příznaků kapavky nebo se obáváte, že byste mohli mít pohlavně přenosnou chorobu, měli byste navštívit odborné místo a nechat si udělat test sexuálního přenosné nemoci.

Kapavku lze snadno diagnostikovat vyšetřením vzorku výtoku odebraného pomocí tamponu. U mužů lze onemocnění diagnostikovat také vyšetřením vzorku moči.

Je důležité nechat se otestovat co nejdříve, protože kapavka může vést k závažnějším dlouhodobým zdravotním problémům, pokud není léčena, včetně pánevního zánětlivého onemocnění u žen nebo k neplodnosti.

Léčba kapavky

Základ léčby tvoří správné použití antibiotik. Zvýšení antibiotické rezistence vedlo k poklesu použití penicilinu při léčbě kapavky. V současnosti se preferuje léčba např. ceftriaxonem, co je cefalosporin třetí generace.

Doktoři obvykle předepisují 1 dávku jednoho z následujících antibiotik:

Protože koinfekce s chlamydiemi je častá, lékaři často předepisují kombinaci antibiotik, např. ceftriaxon a doxycyklin nebo azitromycin, která léčí obě nemoci.

Následná léčba je nutná pro zajištění, aby nemoc byla skutečně vyléčena, vyžadují se i následné kontrolní testy, které vyloučí přenašečství. Sexuální partneři u nichž připadá v úvahu onemocnění, by měli být prohlédnuti.

Kdo je postižen

Kapavkou se může nakazit každý, kdo je sexuálně aktivní, zejména lidé, kteří často střídají partnery nebo při sexu nepoužívají bariérovou metodu antikoncepce, např. kondom.

Prevence kapavky

Kapavce a dalším pohlavně přenosným chorobám lze úspěšně předcházet používáním vhodné antikoncepce a dalšími preventivními opatřeními.

  • používání kondomu při každém vaginálním sexu nebo při análním sexu
  • používání kondomu při orálním sexu (zejména s novým sexuálním partnerem)
  • nesdílet sexuální hračky nebo je umýt a zakrýt novým kondomem předtím, než je použije někdo jiný
  • nebýt promiskuitní a nestřídat sexuální partnery

Pokud se obáváte, že máte pohlavně přenosnou chorobu, navštivte svého praktického lékaře, který vám poradí.

Zdroj: nhs.uk, wikipedia.org, redakčně upraveno