Pokud močíte v sedě, v některých zemích byste byli považování za podřadné. Urologové to však doporučují

Přidat na Seznam.cz

Sedíte, nebo stojíte? To je otázka, kterou dostalo asi 7 000 mužů na celém světě ohledně způsobu močení. K jejich odpovědím se brzy dostaneme. Následný zájem médií však přiměl urology, kteří některým mužům doporučili, aby při močení seděli. Zejména těm s přibývajícím věkem.

Jaký je nejlepší způsob močení? Platí to i pro ženy? Zkoumáme močový měchýř a dolní močové cesty. Zde jsou důkazy.

Průzkum zjistil, že muži v různých zemích se liší ve způsobu močení. V Německu uvádí 40 % mužů, že při močení pokaždé sedí, stejně jako 25 % Australanů. Ve Spojených státech je to jen 10 %.

Někteří lidé dokonce považují stání při močení za „nadřazené“ a sezení za podřadné. V němčině slovo Sitzpinkler znamená někoho, kdo při močení sedí; může být použito i jako urážka.

Zvyky se však možná mění. Například v Austrálii průzkum zjistil, že mladší muži si častěji sedají než starší. Přibližně 36 % mladších mužů si sedá většinou nebo pokaždé, zatímco pouze 20 % mužů ve věku 55 let a starších uvádí, že tak činí.

Měli by tedy muži stát, nebo sedět?

Obecně se v literatuře uvádí, že nezáleží na tom, zda zdravý muž při močení stojí, nebo sedí. Zdá se, že bez ohledu na polohu není žádný rozdíl v době potřebné k vymočení, rychlosti průtoku a v tom, jak úplně se močový měchýř vyprázdní.

Dokud nemají muži žádné obavy ohledně močení, mohou si svobodně zvolit preferovanou polohu. Pokud se rozhodnete stát, jen se ujistěte, že dobře míříte.

Doporučení pro sezení nebo stání jsou u mužů s příznaky dolních močových cest méně jasná. Mezi ně patří problémy, jako je slabý proud (například spíše kapání než rovnoměrný tok moči), namáhání při močení nebo pocit, že se močový měchýř po skončení močení zcela nevyprázdnil.

U některých z těchto mužů se dává přednost sezení, které pomáhá zvýšit průtok a vyprázdnit močový měchýř. Jiní zjistí, že stejnou úlevu přináší i stání.

U mužů s benigní hyperplazií prostaty, jinak známou jako zvětšená prostata, existují důkazy, že stání může pomoci úplnému vyprázdnění močového měchýře. Tato rada však nemusí fungovat u všech. Je to proto, že míra zvětšení prostaty a její vliv na průtok moči se může u různých lidí lišit.

Protože u některých mužů může záležet na tom, zda budou stát nebo sedět, stojí za to poradit se s lékařem, co je pro vás nejlepší.

Co třeba čůrání ve sprše?

Čůrání ve sprše nejenže ztěžuje uvolnění svalů, ale může být i nehygienické. Může také vyvolat asociaci mezi vodou a močením, což může vést k problémům, kdy vás slyšení vody může nutit spěchat na záchod.

Pro muže i ženy je tedy čůrání ve sprše jednoznačným zákazem.

Zdroj: TheConversation