Penis se stárnutím zmenšuje. Jak tomu zabránit?

Přidat na Seznam.cz

Proces stárnutí nikdo z nás neovlivní. Už dávno je známo, že s přibývajícím věkem se lidské tělo mění. Přibývající vrásky doplňují přibývající kilogramy a tyto změny mnozí zkrátka ovlivnit neumíme, i když je pravdou, že plastičtí chirurgové dokážou dělat zázraky.

Jeden z faktů, který byl dosud mezi mužskou populací přehlížen, však drsnější pohlaví potrápí o něco více. S přibývajícím věkem se totiž mění i penis. A samozřejmě ne tím směrem, jak bychom chtěli.

Už déle je známo, že s přibývajícím věkem se nám zvětšují například uši či nos. V lidském těle jsou ale pak i orgány, které se chovají zcela opačně, a tedy se zmenšují. Týká se to však zejména mužů – pohlavní ústrojí se totiž s přibývajícím věkem skutečně scvrkává, píše web IFLScience.

Čím starší muž, tím menší penis
Ještě v roce 2018 urolog Irwin Goldstien pro web Vice řekl, že pokud je u 30-letého muže délka penisu v ztopořeném stavu zhruba 15,24 centimetru, v šedesátce nebo sedmdesátce to může být už jen necelých 14 centimetrů. Mužský pohlavní orgán se totiž s přibývajícím věkem zmenšuje.

Tento fakt však zůstával dlouhá léta u mužů nepovšimnutý, proto se ho jiný doktor, rozhodl sexuálně aktivním mužům připomenout.

Nejen menší, ale i krivší
Není to přitom jen o velikosti. Penis se totiž může s přibývajícím věkem i mírně zakřivit do strany v důsledku takzvané Peyronieho choroby. Jde o „lokalizovanou nemoc pojivové tkáně charakterizovanou změnami ve složení kolagenu v tunica albuginea těla penisu,“ píše v příručce pro lékaře SÚKL. Jen ve Spojených státech amerických toto onemocnění postihuje mezi 0,5 až 13% mužů a mnoho z nich si ani jen neuvědomuje, že onemocněním trpí, uvádí podle IFLScience urologické oddělení Weill Conrell Medicine.

S přibývajícím věkem se ale také zpomaluje a snižuje i produkce testosteronu, což může mít také vliv na velikost a funkci mužského pohlavního ústrojí. Stavy, které s věkem souvisí, jako je například aterioskleróze (ucpané cévy), mohou snížit průtok krve do penisu, takže se zdá být menší. Existuje však způsob jak zmenšení předejít.

Jako doktor Zimmerman vysvětlil, řešením je „pravidelné používání pohlavního údu“. Tím se zpomalí nejen jeho zmenšování, ale mnohé studie také prokázaly, že to může snížit i riziko rakoviny prostaty. Používáním přitom nemyslí jen pohlavní styk, ale například i masturbaci. Své pýše by se tedy muži měli věnovat i ve vyšším věku, i když jejich apetit už možná není takový, jako v mládí.