Pastrňákovi se mnoho nevěřilo a teď je hokejovou hvězdou. Ani Jágr nebyl top v draftu mladíků

Přidat na Seznam.cz

I když je pravda, že Češi vyklidili v posledních letech vysoké pozice nejenom na světových šampionátech, ale právě i na tradičním červencovém draftu hokejových nadějí. A i proto jsme rádi, když se některému šikovnému mladíkovi podaří dostat do první desítky, což se letos povedlo obránci Davidu Jiříčkovi, kterého si Columbus vybral jako šestého v pořadí. V 1. kole si ještě Buffalo zvolilo Jiřího Kulicha.

K největším hokejovým událostem roku patří vedle bojů o Stanley cup či soubojům na mistrovství světa i draft mladých hráčů. Tato spíše společenská událost je v USA a Kanadě možná sledovanější než samotné MS. Ale i v Česku jsou hokejoví příznivci velmi zvědavi, v jakých kolech si kanadsko-americké kluby vyberou naše mladé hráče.

To, že Jiříček byl vybrán takhle brzo, mu ještě samozřejmě nezajišťuje úžasnou kariéru. Příklady z dřívějška napovídají, že talent je skvělým odrazovým můstkem do kariéry, ale až mezi muži se prokáže, na co hokejista opravdu má. Jiříček je americkými skauty, ale i českými trenéry chválen především za to, že umí jako obránce i zaútočit a navíc se nebojí tvrdší hry. Zkrátka ideální obránce pro první dvě formace. Odchovanec plzeňského hokeje si dokonce už letos zahrál na dospělém mistrovství světa.

Když se vrátíme o nějaký ten rok zpět, tak např. v roce 2000 byl čtvrtý na draftu Rostislav Klesla, ale příliš velku kariéru za mořem neudělal, stejně tak Patrik Štefan, který byl dokonce o rok dříve jedničkou draftu. Jenže časté otřesy mozku ho o slušnou kariérou připravily.

Vysoké postavení na draftu měli naopak Petr Svoboda (1984 – 5.), Petr Nedvěd (1990 – 2.), Roman Hamrlík (1992 – 1.) či Jakub Voráček (7. – 2007), kteří mohou být na svou kariéru pyšní.

A ještě pro zajímavost můžeme uvést české hráče, kteří nebyli vysoko v draftu, přesto se jim v NHL vemi dařilo, či nadále daří – Martin Ručínský (1991 – 20.), David Pastrňák (2014 – 25.). A pro zajímavost Jaromír Jágr byl v roce 1990 jako pátý. Když se vrátíme o odstavec dozadu, zjistíme, že byl o tři místa za Petrem Nedvědem.

Mimochodem letošní draft byl jasně v režii Slováků. Jako jedničku si kluby zvolily Juraje Slafkovského, hned za ním byl Šimon Nemec. Dosud žádný slovenský hokejista nebyl zvolen z prvního místa, natož aby v první dvojce byli oba hokejisté od našich východních sousedů.

Zdroj: redakce, isport.cz , Facebook, Instagram