Pár slov o velikosti mužského penisu. Doopravdy ženy chtějí muže s velkým?

Přidat na Seznam.cz

Nový výzkum naznačuje, že na velikosti sice záleží (omlouváme se, pánové), ale penis je jen jedním a to někdy malým faktorem, který přispívá k mužnému půvabu. Vědci zjistili, že celková atraktivita muže pro ženu částečně závisí na trojici výška, tvar těla a velikost penisu.

Ačkoli vás útok reklam o pilulkách na penis může přimět k myšlence, že „větší je lepší“, vědecký výzkum přinesl smíšené výsledky. Podle některých zjištění dávají ženy přednost delším penisům, podle jiných širším a další uvádějí, že na velikosti vůbec nezáleží.

Většina těchto studií se buď přímo ptala žen na jejich preference, nebo je nechala hodnotit atraktivitu různých mužských postav, které se lišily pouze délkou penisu. Penis však neexistuje ve vzduchoprázdnu a biologové pod vedením Briana Mautze, který tehdy působil na Australské národní univerzitě v Actonu, se zajímali o to, jak velikost penisu souvisí s dalšími tělesnými znaky, které jsou obvykle považovány za atraktivní nebo mužné.

Na základě údajů z rozsáhlé studie italských mužů vytvořili 343 počítačově generovaných mužských postav, které se lišily velikostí penisu, výškou a poměrem ramen a boků. Znaky, které jiné výzkumy spojují s atraktivitou a reprodukčním úspěchem. Mautz a jeho kolegové tyto postavy převedli do krátkých videoklipů a promítli je v životní velikosti na zeď, kde si je mohlo prohlédnout 105 žen. Každá z žen sledovala náhodně vybraných 53 postav a hodnotila jejich atraktivitu jako potenciálních sexuálních partnerů na stupnici od 1 do 7.

„První, co jsme zjistili, bylo, že velikost penisu ovlivňuje atraktivitu mužů,“ říká Mautz. „Má to několik výhrad a první je, že tento vztah není přímý.“

Místo toho, aby se hodnocení atraktivity konzistentně zlepšovalo s každým skokem ve velikosti penisu, tým zjistil něco, co Mautz nazývá „podivný zlom uprostřed“. Atraktivita se rychle zvyšovala, dokud délka ochablého penisu nedosáhla 7,6 cm, a pak se začala zpomalovat, uvádí tým v online vydání časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Důvodem je podle Mautze to, že velikost penisu není jediná věc, na které záleží. Je v interakci s dalšími znaky a její vliv závisí na tom, zda jsou tyto další znaky atraktivní již na začátku. Pokud byl například jeden z modelových mužů vysoký a měl mužný trup ve tvaru písmene V se širokými rameny a užšími boky, byl považován za atraktivnějšího než jeho nižší, zavalitější protějšky, a to bez ohledu na velikost penisu.

Zvětšení velikosti penisu bylo také větším přínosem pro atraktivitu a menší penis byl méně na škodu, a to u vyšších, urostlejších postav než u nižších nebo u těch s břichem. Například model, který měřil 185 cm a měl 7 cm dlouhý penis, získal průměrné skóre atraktivity. Model, který měřil 170 cm, potřeboval k získání stejného skóre penis dlouhý asi 11 cm. Zvětšete penis vyššího muže o pouhý centimetr a nižší muž potřebuje dvojnásobek, aby udržel krok a získal stejné skóre atraktivity. Poté už nižší muž v podstatě nemůže dále konkurovat. Aby muž skutečně využil výhod velkého penisu, musí být v první řadě atraktivní, říká Mautz. Pokud takový není, ani ten největší penis na světě mu tolik nepomůže.

Mohou tedy ženy za to, že se mužský penis zvětšuje alespoň v průběhu evoluce? Podle vědců je to docela dobře možné. Ženy si možná vybíraly větší penisy, protože jsou spojeny s vyšší mírou ženského orgasmu a sexuálního uspokojení, což může vysvětlovat, proč je lidský penis proporcionálně větší než penisy našich evolučních bratranců.

To, že na velikosti záleží a že na ní záleží v kontextu dalších znaků, dává smysl, protože proporcionální rysy jsou atraktivní, říká biolog Adam Jones, který se zabývá sexuálním výběrem a výběrem partnera na Texas A&M University v College Station a který se na práci nepodílel. Upozorňuje však, že projekce na zeď nenahradí skutečný život. To, že žena dává přednost muži s velkým penisem, ještě neznamená, že si takového muže najde. Mimo laboratoř je větší variabilita a více vlastností, které je třeba brát v úvahu, takže velikost penisu nemusí být tak důležitá.

Zdroj: science.org, pnas.org, redakčně upraveno