Chcete znát pár efektivních rad, jak zvýšit svou produktivitu?

Přidat na Seznam.cz

Na internetu najdete spoustu tipů a technik, které vám mají pomoci zvýšit produktivitu. Pravdou však je, že většina z nich v praxi nefunguje a když je dodržujete, výsledky se nedostavují.

Pár rad na zvýšení produktivity:

Pokud splnění úkolu trvá méně než minutu, hned ho dokončete
Držte se pravidla jedné minuty a každou úlohu, která nezabere více než minutu, dokončete okamžitě. Pověste si kabát, přečtěte dopis, který leží na stole, odpovězte na email …

Jelikož jsou tyto úkoly opravdu krátké, dodržování pravidla jedné minuty ve skutečnosti vůbec není těžké. Přesto však to přináší velké výsledky.

Splnění všech těchto drobných povinností vás jednak uklidní, ale i nabudí, protože vaši mysl nebude zatěžovat množství odložených povinností.

Během práce odložte mobil (co nejdále)
Nechte svůj mobil v jiné místnosti až do polední přestávky. Nedá se to aplikovat na každou práci, ale pokud to začnete dělat, uvidíte velký rozdíl.

Když máte mobil vedle sebe, jste jako všichni ostatní: kontrolujete ho každé tři minuty. Ale pokud ho necháte v jiné místnosti, je menší šance, že vás bude rušit při práci a tím získáte 3-4 hodinový časový úsek bez kontroly zpráv, mailů a jiných aplikací.

Spojte něco, co milujete, s něčím, co chcete dosáhnout
Vyberte si rituál / návyk – pro někoho je to rituál ranního pití kávy – a spojte to s něčím produktivním.

Takto si spojíte něco, co milujete, s něčím, co máte rád jako celek. Pokud si na tento systém zvyknete, první návyk se stane výborným startem pro produktivní činnost, kterou jste si zvolili.

Kategorizujte svůj to-do list
Každý pátek strávíte přemýšlením o příštím týdnu. Právě tehdy si tvořte krátký seznam priorit ve třech kategoriích: kariéra, vztahy, já.

Když máte tyto tři kategorie, připomíná vám to, že v každé z nich by něco mělo být. Potom se podíváte do kalendáře a alespoň přibližně si naplánujte, čemu se budete kdy věnovat. Možná nestihnete splnit úplně všechno, ale danou kolonku můžete v kalendáři později odškrtnout.

Foto: Stil / Unsplash.com

Nejlepší tip pro produktivitu?
Dobře, ale nejsou většinou tyto tipy o nastavení mysli, time-managementu či užitečných aplikacích? Jsou, ale nic z toho vám nepřipomene, že všichni jsme pouze lidé. Jednoduše budou dny, kdy se budete cítit, že nic do sebe nezapadá a s tím je třeba se smířit.

Avšak místo toho, abychom se za to cítili špatně a snažili se to napravit, si můžeme dopřát trochu soucitu. Naučte se odpouštět sami sobě a posouvat se po takových dnech opět s lehkostí a radostí dále.

Řešte problémy dříve, než zkomplikují váš projekt
Nejproduktivnější lidé jsou výborní v řešení problémů. Přicházejí s inovativními řešeními a pracují efektivněji. Také se nebojí překážek a hledají řešení problémů dříve, než tyto problémy vážně zkomplikují jejich postup vpřed.

Je to o schopnosti udělat krok zpět a zamyslet se: „Sice to vypadá jako výborný plán, ale co se nám postaví do cesty? Co nám může tento plán překazit? „

Udržujte si pořádek v mailech
Podívejte se na svých posledních 50-100 emailů a odstraňte všechny nepotřebné zprávy. Nestačí je přesunout do koše – odhlaste se ze všech newsletterů, které nevyužíváte a označte veškerý SPAM.

Na konci každého roku přesuňte všechny maily z doručené pošty do složky „20xx Záloha“ a začněte tak nový rok s vyčištěnou schránkou.

Vytvořte si 15-minutový seznam
Bojujte s přitažlivostí prokrastinace a vyplňte i malé časové úseky během dne užitečnou činností.

Vytvořte si seznam, do kterého budete zapisovat 15-minutové úkoly – tedy vše, co jste nestihli udělat nebo máte naplánované a dá se to stihnout do 15 minut. Noste tento seznam stále sebou a kdykoli budete mít čas, například ve vlaku nebo v čekárně u lékaře, něco ze seznamu udělejte.

Tento seznam bude vašim pomocníkem v případě, že budete cítit přechod do režimu prokrastinace. Rychle splníte nějakou malou roli, co vám dodá energii na zahájení něčeho většího.