Orosené světla automobilu: Přirozený jev nebo problém?

Přidat na Seznam.cz

Orosené světla dokáží potrápit nejedno auto či řidiče. Ne vždy však jde o poruchu, kterou je třeba odstranit, protože často se světlomety orosí přirozeně. Pokud se vám však v světlometech hromadí voda, značí to na problém, který byste měli čím dříve vyřešit.

Mnoho motoristů se již setkalo s rosením světlometů nebo s nahromaděnou kapalinou v nich. Jde o nepříjemný jev, protože může způsobit korozi komponentů světel. Orosení také ovlivňuje výkon světlometů a také rozptyl světelného kužele. Jak však proti tomu dokážete bojovat?

Většina „automobilových odborníků“ věří mýtu, že světlomety jsou uzavřeny a pokud se v nich zachycuje vlhkost, značí to na vážný problém. Světlomety jsou však vybaveny větracími kanálky, které mají za úkol odvádět teplo a tím ochlazovat vnitřní prostor mezi žárovkami a kryty světel.

Právě tyto větrací kanálky jsou důvodem rosení krytů světlometů. Pokud je uvnitř světel vlhkost a kryt se ochladí rychleji než vnitřní část, začíná docházet ke kondenzaci vody. Velmi podobný jev můžeme pozorovat u rosení čelního skla, které opět způsobují rozdílné teploty působící na sklo. Tento jev je ale přirozený, neznamená problém a nemusí se řešit.

Foto: Clem Onoyeghuo 2 / Unsplash.com

Kdy jsou orosené světla problém?
Problém nastává až tehdy, jestliže se v světlometech zachycuje a hromadí voda. Tento jev již poukazuje na vadu kterou je třeba odstranit. Nejčastější příčinou tohoto problému jsou ucpané odvětrávací kanálky světlometů, které se mohly zanést prachem nebo jinými nečistotami. Ty stačí ve většině případů vyčistit. Pokud však vyčištění kanálků nepomůže, poukazuje to na praskliny v těsnění krytu světlometů.

V tomto případě je třeba vyměnit těsnění světlometů, což není velký problém ať už po stránce finanční nebo časové. Každopádně takové řešení problému není možné ve všech automobilech a jejich světlech. U novějších vozidel totiž není možné vyměnit samotné těsnění a tak musíte vyměnit celý světelný modul. V tomto případě už nejde o levnou opravu a častokrát ani o časově nenáročnou výměnu.