Opuštěný kostel z 15. století se promění v koncertní sál

Přidat na Seznam.cz

Mezinárodní architektonická soutěž má za cíl oživit kostel v italské provincii, který byl opuštěn před několika staletími. Ambiciózního závazku se ujali aktivisté.

Chiesa Diruta, kostel z 15. století ve městě Grottole v jižní Itálii, byl opuštěn krátce poté, co byl postaven. Důvodů bylo několik: opakující se zemětřesení, požáry a konstrukční chyby. Odtud pochází jeho současný název, který v češtině znamená „padlý kostel“. Po stovky let byla budova opuštěná a zchátralá, ale nyní má díky iniciativě Re-Use Italy šanci znovu se hemžit životem.

To vše díky soutěži pro architekty, inženýry a studenty, kteří mohou po několik týdnů předkládat své návrhy na revitalizaci místa a proměnu staleté ruiny na koncertní prostor. Předložené návrhy ve formě vizualizací posoudí porota složená z architektů a zástupců médií. Vítěz získá finanční výhru ve výši 2,5 tisíce EUR (zhruba 65 000 Keč) a peníze poputují také na vítěze druhého a třetího místa. Peníze nejsou velké, ale cíl akce je velmi chvályhodný. Vítězové mohou dále počítat s publikacemi v odborných časopisech a přítomností na doprovodné výstavě a v knize.

Doposud proběhly dvě kola soutěže Re-Use Italy. V minulých letech byli účastníci požádáni, aby představili nápady na obnovu prostoru Piscina Mirabilis, starověké římské vodní nádrže, která se měla v nové inkarnaci stát muzeem moderního umění. Druhým objektem přihlášeným do soutěže byla pevnost v toskánské vesnici Ripafratta, kterou navrhl slavný renesanční architekt Antonio da Sangallo, pravděpodobně ve spolupráci s Leonardem da Vinci.

Tvůrci projektu Re-use Italy chtějí zachránit neocenitelné italské památky roztroušené po celé zemi. Ve svém manifestu uvádějí: Italská krajina je plná zapomenutých historických budov. Cílem projektu Re-use Italy je zaměřit pozornost veřejnosti na tuto problematiku a podpořit aktivity, které dokazují, že zničené budovy mohou být oživením obnoveny. Věříme, že rekonstrukce opuštěných historických objektů je pro Itálii důležitým úkolem a výchozím bodem by vždy měl být architektonický návrh. Re-use Italy zve slavné architekty a zástupce místních komunit ke spolupráci při rekonstrukci zapomenutých památek.