Objeví se, když vstanete z postele. Jedná se o příznak myokarditidy

Přidat na Seznam.cz

Myokarditida je onemocnění, které může ohrozit nejen vaše zdraví, ale i život. Nediagnostikované onemocnění může mít tragické následky, proto se vyplatí znát jeho příznaky.

Příznaky myokarditidy. Čemu byste měli věnovat pozornost?
Mezi příčiny myokarditidy patří virové a bakteriální infekce, užívání některých léků, dlouhodobé vystavení těla toxinům nebo plísňové infekce. Onemocnění se obtížně diagnostikuje a jeho průběh může být od mírného až po těžký a prudký, často končící smrtí. Myokarditida bohužel nemá vždy jasné příznaky, proto nepodceňujte žádné znepokojivé příznaky.

Mezi nejčastější příznaky, které mohou ukazovat na zánět srdce, patří únava. Patrný je také znatelný pokles fyzické zdatnosti. Objevuje se dušnost, bušení srdce a bolesti na hrudi. U některých pacientů se také vyskytuje synkopa.

Existuje také skupina atypických příznaků myokarditidy, které jsou často podceňovány nebo zaměňovány s jinými onemocněními. Za pozornost stojí zejména barva kůže.

Bledost kůže by nás měla znepokojovat. Dalšími necharakteristickými příznaky jsou otoky a ochlazení končetin nebo rozdíl mezi hodnotami systolického tlaku. Tachykardii, která se zhoršuje například při vstávání z postele, je také třeba co nejdříve konzultovat. U pacientů s myokarditidou se může objevit také průjem a zvracení.

Pokud si všimnete jakýchkoli znepokojivých příznaků, vyhledejte lékaře dříve, než bude pozdě. V mírných případech pomůže odpočinek a vhodná medikace. V závažných případech může být nutná hospitalizace.