Neviditelná superjachta na světě je na vodě skutečně jako „neviditelná“

Přidat na Seznam.cz

Tento špičkový koncept superjachty se snaží být neviditelný, jak pouhým okem, tak s ohledem na uhlíkovou stopu. Milánský designér Jozeph Forakis navrhl 289 stop dlouhou jachtu Pegasus s řadou současných i futuristických technologií.

„Inspirovalo mě vytvořit jachtu, která by byla co nejblíže moři a přírodě, tvořenou mraky plujícími nad čárou ponoru,“ řekl Forakis v rozhovoru pro web Yacht Harbour. „Chtěl jsem uctít přírodu tím, že s ní splynu a stanu se prakticky neviditelný jak z hlediska designu, tak z hlediska jejího dopadu na životní prostředí.“

Forakis a jeho tým si jako první na světě představili použití robotického 3D tisku ke konstrukci lehké síťové kostry, která integruje trup i nástavbu, tento proces by ve srovnání s jinými konvenčními konstrukčními metodami vyžadoval méně energie a materiálu.

Hotový výrobek se může pochlubit kovovým, zrcadlovým povrchem, který odráží vodu a okolí, zatímco víceúrovňová skleněná křídla odrážejí mraky a oblohu a vytvářejí téměř „neviditelnou“ siluetu.

Podle HiConsumption by hlavní pohonný systém využíval elektrolyzéry poháněné solárními články, které získávají vodík z mořské vody a ukládají jej do tlakového vodíkového palivového článku, který jej přeměňuje na elektřinu. Kromě toho jsou k dispozici solární panely a jako krátkodobý napájecí systém lze použít lithium-iontovou baterii.

Také interiér byl navržen s ohledem na životní prostředí. Jako ústřední prvek interiéru slouží „strom života“, který je jádrem hydroponické zahrady, jež poskytuje čerstvě vypěstované potraviny a zároveň čistí vzduch. Obklopuje ji zenová zahrada v prvním patře, ale vertikálně se táhne všemi čtyřmi úrovněmi lodi.

Horní úroveň by mezitím byla určena výhradně pro majitele, a to s hlavním apartmá orientovaným na příď, které by mělo soukromou terasu. Na přídi je také místo s bazénem ve stylu akvária a skládacími balkony, které prostor přemění na uzavřené solárium s posuvnými skleněnými panely.

Ačkoli je tento projekt ambiciózní, lze pochopit, proč by multimiliardář a ekolog měl zájem o realizaci Pegasu.

Zdroj: yachtharbour.com, hiconsumption.com, redakčně upraveno