Několik znamení, že jste výjimečně chytří, i když se tak necítíte

Přidat na Seznam.cz

Pokud máte zažité návyky, které jsou považovány za špatné, jako například kousání si nehtů či žvýkání žvýkačky, zřejmě si ve skutečnosti chytřejší než většina lidí. Samozřejmě, že neexistuje pouze jeden typ inteligence, protože důležitá je i sociální a emoční inteligence, ale existují určité vlastnosti, které mají společné jen velmi moudří a šikovní lidé.

Pokud vám nevadí být samotě a mluvit i se sebou samým, zřejmě patříte k těm více nadaným. Alespoň tak to tvrdí portál Brightside, který sepsal osm znaků výjimečné inteligence, které vám napoví, zda se svou moudrostí odlišujete od ostatních a zda překypujete bystrostí a intelektem.

1 Mluvíte sami se sebou

Vědci se domnívají, že mluvení se se samým sebou má obrovské výhody. Slyšet svůj hlas má zcela jiný vliv na náš mozek, jako když si jen čteme nebo na něco myslíme. Odborníci to ve skutečnosti spojili s tím, že jsme pokorní, emočně vyrovnaní a že dokážeme lépe vážit rozhodnutí a jiné perspektivy.

2 Máte dobrou sebekontrolu

Zejména u dospívajících je schopnost čekat a odolávat pokušením znakem vyšší inteligence. Výzkum zjistil, že lidé, kteří jsou inteligentnější než průměrná většina, mají větší sebekontrolu, zejména pokud jde o stravu. Ve skutečnosti je dokázáno, že sebekontrola je jedním z nejlepších způsobů zdravého života a čím dříve se ji naučíte, tím lépe.

3 Nevadí vám samota

Lidem s vysokou emocionální inteligencí většinou nevadí, když jsou sami se svými myšlenkami a nápady a nepotřebují se neustále socializovat, aby byli šťastní. Protože jsou tak ponořeni do svého světa, nebojí se, že jim něco unikne, když se nezúčastní společenských událostí. Místo toho mají jen pár blízkých přátel a užívají si čas, který mají sami pro sebe.

4 Stěžujete si s respektem

To, že promluvíte, když si všimnete, že něco není v pořádku, ať už na pracovišti nebo mimo domov, je známkou emoční inteligence. I když se může zdát, že si jednoduše rádi stěžujete, ve skutečnosti to ukazuje, že vnímáte své okolí a berete na něj ohled. Chápete, jaký negativní vliv mohou mít věci na jiné lidi, nemyslíte jen na sebe, a máte pocit, že se musíte ozvat.

5 Nemyslíte si, že si velmi moudří

Dunning-Krugerův efekt naznačuje, že ti, kteří mají nižší schopnosti se často přeceňují. Lidé s vyšší inteligencí však své schopnosti nepodceňují, ale ani slavnostně nevyzdvihují. Inteligentnější lidé si totiž více uvědomují, co nevědí, a proto se ve svém nitru necítí zvlášť moudře. Pravděpodobně jste si už všimli, že bystřejší lidé nikdy netvrdí, že vědí všechno a jsou vždy zvědaví a ochotní se učit.

6 koušete si nehty

Nová studie zjistila, že kousání nehtů nemusí být ve skutečnosti známkou úzkosti. Podle výzkumů jsou uklidňující návyky, jako například trhání si pokožky okolo nehtů či jejich kousání, znakem perfekcionismu a pocitů nespokojenosti. Lidé, kteří mají extrémně perfekcionistické sklony jsou spojeni s vyšší inteligencí než ti, kteří je nemají.

7 Rádi žvýkáte

Není tajemstvím, že žvýkačka přímo souvisí s lepším výkonem při psaní testů a paměťových úkolech. Naše paměť, pozornost, výkon a intelekt se mohou zvýšit při žvýkání žvýkačky, ale vědci jsou s touto teorií opatrní. Žvýkání totiž může negativně ovlivnit práci a dělání domácích úkolů.

8 Máte jen pár kamarádů

Předpokládá se, že inteligentnější lidé mají méně přátel a menší sociální kruhy, protože jsou samostatnější. Podle teorie Savany potřebovali být lidé v minulosti ve větších skupinách, aby mohli společně lovit a řešit problémy. V dnešní době jsme však méně závislí na druhých, což platí zejména pro vysoce inteligentní lidi, kteří dokáží své problémy vyřešit sami.