Nejznámější sérioví vrazi historie. Jeden je možná stále volně mezi lidmi

Přidat na Seznam.cz

Přesněji řečeno je sériový vrah ten, kdo zavraždí nejméně dva lidi v oddělených událostech, které se odehrají v různém čase. Ačkoli pojem „sériová vražda“ není formalizován žádným právním kodexem, zločiny sériových vrahů se často dostávají do povědomí médií a veřejnosti, a to zejména v případech, kdy je obětí mnoho, nebo jsou vraždy provedeny hrůzným způsobem.

Následující seznam představuje některé z nejznámějších sériových vrahů, které kdy svět poznal.

Jack Rozparovač

Říkáme mu „Jack Rozparovač“, ale ve skutečnosti nevíme, kdo stál za jednou ze starších a nejznámějších vražd. Vrah se objevil v londýnské čtvrti Whitechapel v roce 1888 a zavraždil pět žen, všechny prostitutky a jejich těla zohavil. Policie se domnívala, že vrahem byl chirurg, řezník nebo někdo, kdo uměl zacházet se skalpelem. Vrah se vysmíval komunitě a policii tím, že rozesílal dopisy s popisem svých činů. Ačkoli v průběhu let bylo jmenováno mnoho podezřelých, vrah nebyl nikdy identifikován.

Jeffrey Dahmer

Jeffrey Dahmer začal zabíjet v roce 1978, když mu bylo pouhých 18 let, a za vraždu byl zatčen až v roce 1991 poté, co jedna z potenciálních obětí utekla a dovedla policii zpět do Dahmerova domu v Milwaukee ve Wisconsinu. Právě tam byly prostřednictvím fotografií zohavených těl a částí těl rozházených po bytě odhaleny některé hrůzné detaily jeho vražedného života. Měl dokonce i kádě s kyselinou, kterou používal k likvidaci obětí. Celkem Dahmer zabil 17 lidí, převážně mladých barevných mužů. Ve vězení seděl dvakrát – poprvé za obtěžování a podruhé za vraždu, v roce 1994 byl zabit spoluvězněm.

Harold Shipman

Předpokládá se, že Harold Shipman, známý také jako „doktor Smrt“, zabil nejméně 218 pacientů, i když je dost pravděpodobné, že celkový počet se blíží 250. Tento lékař ordinoval v Londýně a v letech 1972-1998 pracoval ve dvou různých ordinacích a po celou dobu zabíjel. Dopaden byl až poté, co na něj upozornilo několik lidí, včetně jednoho pohřebního ústavu, který byl překvapen obrovským počtem kremačních listů, na nichž se Shipman podílel, spolu se skutečností, že většina případů se týkala starších žen, u nichž bylo zjištěno, že nezemřely v posteli v noci, ale během dne. Policie špatně vedla vyšetřování a Shipman zabíjel dál, dokud nezačal být chamtivý a nepokusil se vymyslet závěť pro jednu z obětí, v níž byl uveden jako dědic, což vedlo dceru oběti k podezření. Nakonec byl v roce 2000 odsouzen a v roce 2004 spáchal ve vězení sebevraždu.

John Wayne Gacy

Stavební dělník John Wayne Gacy, kterého sousedé z předměstí znali jako společenského, se angažoval v politice a dokonce vystupoval jako klaun na narozeninových oslavách. Nebyl to ale žádný klaun. Gacy se dostal do podezření v roce 1978, kdy se ztratil patnáctiletý chlapec, kterého s ním viděli naposledy. Nebyl to jediný případ, kdy rodiny pohřešovaných chlapců ukázaly na Gacyho, ale poprvé je úřady vzaly vážně. Brzy poté byl policii na základě povolení k domovní prohlídce umožněn přístup do Gacyho domu, kde bylo ve čtyřmetrové proláklině pod jeho domem pohřbeno téměř 30 těl. Byl odsouzen za 33 vražd a další obvinění ze znásilnění a mučení a v roce 1994 byl popraven smrtící injekcí.

H. H. Holmes

Chicago mělo mnoho vrahů, ale snad žádný z nich nebyl strašidelnější než H. H. Holmes, lékárník, který proměnil hotel v mučírnu. Před světovou výstavou v roce 1893 se Holmes přestěhoval do Chicaga a začal vybavovat třípatrový hotel nejrůznějšími hanebnými vynálezy, včetně plynových potrubí, tajných chodeb a padacích dveří, chodeb do slepých uliček, skluzavek do sklepa, zvukotěsných vycpávek a mučicích zařízení rozesetých po celém bludišti. Plyn umožňoval Holmesovi omráčit své hosty dříve, než přišlo to nejhorší, co mělo následovat, často na jeho chirurgických stolech. Těla pak spaloval v peci v budově, kostry prodával lékařským fakultám a provozoval podvody s životními pojistkami. Celkem se přiznal k více než třiceti vraždám a odhalen byl až poté, co ho jeden z podvodníků udal kvůli nesplnění finanční dohody, než byl v roce 1896 oběšen.

Pedro Lopez

Jeden z nejplodnějších sériových vrahů na světě je možná stále na svobodě. Pedro Lopez je spojován s více než 300 vraždami v rodné Kolumbii, Ekvádoru a Peru. Nejméně třetina z těchto vražd byly kmenové ženy. Po Lopezově zatčení v roce 1980 našla policie hroby více než 50 jeho obětí v předškolním věku. Později byl odsouzen za vraždu 110 dívek v Ekvádoru a přiznal se k dalším 240 vraždám v Kolumbii a Peru. „Monstrum z And“ nestrávilo ve vězení ani 20 let, protože byl v roce 1998 za dobré chování propuštěn. Od té doby uplynulo více než 20 let a místo jeho pobytu zůstává neznámé.

Ted Bundy

Ted Bundy miloval pozornost, kterou mu jeho vraždy přinášely, a mnozí ve Spojených státech mu ji rádi věnovali. Jeho lovištěm byl západ USA, kde se nahromadil neznámý počet vražd, většinou žen ve vysokoškolském věku, od Washingtonu a Oregonu až po Utah a Colorado. Bundy byl jednou v Coloradu zatčen a odsouzen za únos, ale z vazby utekl a přestěhoval se na Floridu, kde vraždil ještě několikrát. Bundyho poslední zatčení a jeho následky upoutaly pozornost celého národa, protože obviněný vrah během údajně prvního televizního procesu s vrahy vystupoval jako vlastní advokát, vítal rozhovory a chlubil se fanoušky, které si vytvořil. Nakonec byl v roce 1989 popraven na elektrickém křesle.

Zdroj: britannica.com