Nejstarší láhev vína na světě nalezneme v Německu. Je její obsah stále k pití?

Přidat na Seznam.cz

Jak se říká, víno se stárnutím zlepšuje. Pokud je to pravda, měla by být láhev vína Speyer, nejstarší láhev vína na světě, vynikající. To se bohužel nikdy nedozvíme. Láhev musí zůstat neotevřená, aby se zachoval její křehký obsah.

Speyerská láhev na víno byla objevena v roce 1867 při vykopávkách archeologů v římské hrobce u německého Speyeru. Láhev je vyrobena ze žlutozeleného skla, které bylo po obou stranách opatřeno dvěma uchy ve tvaru delfínů, zapečetěno voskem a poté pokryto silnou vrstvou olivového oleje. Tekutina uvnitř láhve je jasně viditelná, ale část vína se slepila do tmavé hmoty. Zdá se také, že do vína byly přidány nějaké byliny. Odborníci spekulují, že byliny mohly být použity jako konzervační prostředek, ale mohly být také určeny k posílení chuti vína. Archeologové datovali další předměty v hrobce do období kolem roku 325 n. l., což znamená, že víno je staré přibližně 1697 let. V současné době je v majetku Muzea vína v německém Historickém muzeu Falce.

Mnoho odborníků zkoumalo láhev vína ze Speyeru a dospělo k závěru, že ani odebrání vzorku by nebylo možné, aniž by se víno poškodilo, a rozhodně by se neměla otevírat, protože nikdo nedokáže předpovědět, jak bude její obsah reagovat na vzduch. Kurátor a zaměstnanci muzea se brání dokonce i přemístění mimořádně křehké láhve ze strachu, že ji rozbijí nebo naruší její obsah.

Nejspíš je to tak dobře. Vzhledem k tomu, že láhev je zapečetěná, víno uvnitř je s největší pravděpodobností stále bezpečné k pití, ale pravděpodobně ztratilo obsah alkoholu, takže by vám nedalo zabrat. Ta tmavá želatinová hmota asi také není příliš chutná.

Zdroj: historydaily.org