Nejrychlejší auta na světě v roce 2022

Přidat na Seznam.cz

Nejrychlejší vozy na světě patří nepřekvapivě také k nejexkluzivnějším a nejdražším vozům, které si můžete koupit. Honba za nejvyšší rychlostí už dlouho fascinuje značky výkonných vozů a pokračuje dodnes, i když se svět automobilismu začíná přesouvat do éry elektromobilů.

Obyčejné sportovní vozy a supersporty se prostě nedají sehnat, a tak hypervozy za miliony stále posouvají hranice možností, pokud jde o rychlost.

Před 100 lety se díky závodům o nejrychlejší auto dostaly automobily z rychlosti sotva přesahující rychlost koní na rychlost přesahující 160 km/h během zhruba dvou desetiletí. V 50. letech minulého století překonával Aston Martin se svým modelem DB4 GT rychlost 241 km/h, zatímco Ferrari F40 se v 80. letech odvážilo překonat hranici 321 km/h.

Dostat auta na vyšší rychlost bylo stále obtížnější a pak přišla slavná závodní firma McLaren, která všem vytřela zrak. V roce 1998 překonal ikonický McLaren F1 rychlost 386 km/h, což bylo mnohem více, než dokázal kdokoli jiný v té době.

Dokonce i když se v roce 2005 objevil na scéně neuvěřitelný (a neuvěřitelně drahý) Veyron od Bugatti, jeho maximální rychlost byla „jen“ o něco vyšší než u McLarenu a činila 407 km/h. Bugatti však neusnulo na vavřínech a v roce 2010 přišlo s modelem Veyron Super Sport, který překonal rychlost 429 km/h.

Od té doby se objevily nejrůznější vozy (některé od společností, o kterých jste možná nikdy neslyšeli), které tvrdí, že jsou ještě rychlejší. Samotné Bugatti nahradilo Veyron ještě rychlejším Chironem a cíl se posunul na pěkně kulaté číslo: 482 km/h.

Ačkoli se Bugatti podařilo v roce 2019 překonat hranici 482 km/h s lehce upraveným Chironem Super Sport 300+, konečná sériová verze byla omezena na pouhých 436 km/h. Bugatti tvrdí, že sériový vůz se na tuto magickou hodnotu dostane, ale majitelům umožní využít plný potenciál vozu pouze pod dohledem na vlastní testovací dráze.

Vzhledem k rostoucím obavám veřejnosti o bezpečnost a bezpečné rychlostní limity pneumatik a dalších komponentů se teprve uvidí, zda si někdo někdy bude moci koupit vůz, který po vybalení z krabice v sériové podobě překoná rychlost 482 km/h. Přesto vám přinášíme průvodce nejrychlejšími sériově vyráběnými automobily současnosti.

Nejrychlejší auta světa

  • Koenigsegg Jesko Absolut
  • Hennessey Venom F5
  • Bugatti Chiron Super Sport 300+
  • SSC Tuatara
  • Rimac Nevera
  • McLaren Speedtail
  • Aston Martin Valkyrie
  • Koenigsegg Gemera
  • Koenigsegg Regera
  • Aspark Owl

Zdroj: heycar.co.uk