Nejčastější příčiny neustálého pocitu hladu

Přidat na Seznam.cz

Často se stává, že po dobrém jídle máte chuť na něco jiného: sušenku, sladkost nebo kousek salámu. Proč se to děje? Jaké jsou důvody našeho hladu?

Povíme si o nejčastějších příčinách, které v nás probouzejí chuť k jídlu, a jaké jsou důvody našeho hladu.

Nervové napětí a stres

Všechno je to o hormonech. Stres uvolňuje do krevního oběhu adrenalin, který otupuje chuť k jídlu. Kortizon, se kterým se setkáte v době stresu, ruší účinky adrenalinu. Přirozeně chcete neustále žvýkat. A když se kortizol sníží, chuť k jídlu opět zmizí.

Pocit žízně

Jak málokdo ví, nedostatek vody nebo dehydrataci lze přirovnat k pocitu hladu. Protože každá potravina obsahuje vodu, máme pocit, že jsme částečně uspokojili svou potřebu vody. Zkuste vypít sklenici vody 15 minut před jídlem a poté se najíst. Pokud jste měli žízeň, vaše chuť k jídlu se poté sníží. A i kdyby to byl hlad, po vypití sklenice vody je přejídání nepravděpodobné.

Glukózový skok

Pokud svačinu tvoří tyčinky nebo sušenky, vaše tělo okamžitě přijímá inzulin, hormon, který zpracovává glukózu do krevního oběhu. Tento hormon rozkládá sacharidy na energii nebo je posílá do zásoby. Pokud však sníte jídlo s velkým množstvím sacharidů, uvolní se velké množství inzulinu. Stačí, aby vám výrazně klesla hladina cukru v krvi a vy jste pocítili hlad.

Diabetes mellitus

Toto onemocnění souvisí s inzulinem. I když sníte dostatek jídla, vaše tělo ho nedokáže přeměnit na energii. Důvodem je to, že diabetes způsobuje nedostatek inzulínu nebo se s ním nedokáže vyrovnat. Přidruženými příznaky jsou slabost, žízeň a časté nucení na močení.

Nedostatek fyzické aktivity

Pokud vedete sedavý způsob života a nesportujete, připravte se na to, že to nepřímo ovlivňuje energetický metabolismus v buňkách a proces asimilace glukózy. Stěny žaludku se při pravidelné konzumaci velkého množství potravy roztáhnou. Potřebují více potravy, aby se nasytily. Při nedostatku fyzické aktivity se nevydává žádná energie a tělo je nuceno vytvářet zásoby. To vše může způsobit psychické potíže a narušit mozková centra, která jsou zodpovědná za pocit sytosti.

Emocionální stav

Z předchozího bodu vyplývá, že dalším důvodem neustálé touhy po jídle je hypodynamie (nedostatek aktivity). Nuda a deprese mohou vyvolat hlad i stres. Místo toho, abyste šli do kuchyně pro další jídlo, zkuste se zaměstnat nějakou zajímavou činností. Udělejte například pár kliků nebo trochu sklapovaček.

Jídlo ve spěchu

Jezte pomalu a řádně žvýkejte. Vaše tělo potřebuje čas, aby se naučilo, kdy je syté. Žaludek se musí plnit postupně. To vyžaduje čas. Snažte se jíst ve spěchu a poslouchejte své tělo, abyste nepropásli signál nasycení.

Obrázky jídla a lákavé vůně

Je všeobecně známo, že hlad není vždy způsoben potřebami vašeho těla. Často se stává, že když vidíme něco lákavého a chutného, nebo když něco cítíme, máme chuť to sníst. Pokud často pociťujete hlad, možná byste se měli méně dívat do kuchyně a lednice. Do obchodu musíte jít plní, abyste nepodlehli lákavým pokušením.

Nezdravé potraviny

Stejné jídlo může vyvolat pocit sytosti různými způsoby. Když například sníte porci bramborové kaše nebo jen vařených brambor, můžete mít hlad až za dlouho, ale pokud si dáte porci hranolek, budete mít rychleji hlad.

Problémy se štítnou žlázou

Mnoho lidí má hlad, když jsou nervózní. Někdy je to však důvod k návštěvě lékaře, protože je možné, že na vině jsou hormony štítné žlázy. Pak může být nutná léčba nebo dokonce operace.

Léky

Mnoho léků má vliv na chuť k jídlu. Patří mezi ně antidepresiva a antihistaminika. Kortikosteroidní léky mají často vliv na hlad. Pokud se po jejich užití objeví chuť na jídlo, měli byste o tom informovat svého lékaře.

Nedostatek spánku

Vědci věnují nedostatku spánku velkou pozornost. Nedostatek spánku ovlivňuje rovnováhu leptinu a ghrelinu, hormonů zodpovědných za hlad. Pokud se dostatečně nevyspíte, budete chtít jíst a budete chtít něco velmi kalorického.

Zdroj: menslife.com