Napraví Procházka to, co Vémola pokazil? Dají slušňáci MMA šanci?

Přidat na Seznam.cz

Kdo ví, jaká by byla sledovanost titulového duelu v MMA mezi Čechem Jiřím Procházkou a Brazilcem Gloverem Teixerou, když by se to vysílalo v České televizi ve večerním víkendovém čase. Podle stoupajícího zájmu o novodobé gladiátory v kleci ve tvaru oktagonu by možná přenos atakoval několikatisícovou sledovanost. A je docela pravděpodobné, že by k televizním přijímačům usedli i ti, kteří dosud vnímali MMA spíše negativně.

A co by toho bylo příčinou? Právě zmiňovaný Jiří Procházka, který mimochodem, pro ty, co to ještě nevědí, Brazilce porazil a stal se držitelem pásu v polotěžké váze nejprestižnější organizace UFC.

Jiří Procházka, rodák z moravských Hostěradic, působí trochu jako zjevení v tom českém velkohubém a namachrovaném rybníku bojových sportů, kde se mnoho nepěstuje respekt. Stačí zmínit jména jako Karlos Vémola, Marpo či Václav Mikulášek. Samozřejmě nelze všechny házet do jednoho pytle, ale když slyšíme, jak Procházka mluví s respektem k soupeřům (nejenom k tomu poslednímu, ale i k těm předešlým v UFC), říkáme si: ano, takhle se má chovat správný bojovník, pro kterého je sport především životním posláním a ne zviditelněním se a cestou k následným tučným kontům.

Ano i Jiří „BJP“ Procházka získal za titul tučné konto (nezdaněných 17 milionů korun), ale o penězích se mezi slušnými lidmi nemluví a sportovce máme vnímat především podle jeho chování. A u Procházky si můžeme vážit, jak vstupoval v neděli nad ránem v Singapuru do klece sice nebojácně, ale zároveň s respektem k soupeři: „Vnímám ho především jako velkého bojovníka, který má za sebou opravdu ohromnou kariéru. A z tohoto úhlu pohledu jsem k němu přistupoval už v přípravě. Bude sázet na své zkušenosti. Bude mě chtít překvapit, prosadit si svou nekompromisní strategii, kterou ukázal v posledních zápasech. Takže můj přístup je takový, že ho respektuju, ale musím být absolutně nemilosrdnej. A jít přímo pro titul.“ Což se pak také stalo. Umíte si takováto slova představit třeba u Vémoly? Nejspíše ne, ale to může být i z toho důvodu, že se střetává spíše se slabšími soupeři, kterým nedá v kleci žádnou šanci a tím zároveň k nim už před zápasem nemá respekt.

Slova respektu k Procházkovi však vyznával i Teireixa: „On je zrcadlem celého vašeho národa, a zastupuje vás opravdu velmi dobře, tvrdě pracuje, má v sobě mnoho úcty,“ řekl pro isport.cz.

Zkrátka Procházka nepůsobí jako hulvát, který chce někomu vymlátit hlavu. Nesnaží se za každou cenu dostat se do bulváru, aby z něj byla celebrita. Tento přístup se velmi pravděpodobně naučil v Japonsku, kde několik let žil a zápasil v tamější organizaci Rizin, z které měl skóre 26 výher a tři porážky

Na jednu stranu sice můžeme poděkovat Vémolovi, že MMA přivedl do velmi širšího povědomí, ale teď snad díky Procházkovi budeme, i my, co máme bojová umění rádi spíše skrze srdce bojovníka a ne jeho ústa, vnímat MMA jako plnohodnotný sport.

Zdroj: redakce, isport.cz