Nahradí Ledeckou nizozemská posila? Kráska převlékla oranžový dres za český

Přidat na Seznam.cz

Neshody ohledně představ o znění smlouvy mezi českým lyžařským svazem a megahvězdou Ester Ledeckou nedají českým fanouškům spát. Co když se Ester rozhodne reprezentovat jinou zemi? Takový scénář snad nehrozí, i když… přesto není od věci, že česká reprezentace má zajímavou posilu. Z holandské reprezentace „přestoupila“ Adriana Jelínková. „Je pro mě všechno nové. Mám novou trenérku Evu Kurfürstovou i tým. Cítím se ale skvěle a strašně vítaná,“ pochvaluje si novou výzvu sedmadvacetiletá lyžařka.

Jelínková se narodila v Brně, ale v Česku vlastně pořádně nežila. „Nikdy jsem v Česku nebydlela, jenom jsem zde trávila třeba prázdniny,“ vysvětluje lyžařská posila. Přesto česky umí plyně, ale i německy, protože se s maminkou v jedenácti letech přestěhovaly do Rakouska, poté, co se rodiče rozvedli. „Ale Rakušanka už nejsem,“ usmívá se. „Žila jsem tam devět let, i přesto se cítím jako Češka nebo Holanďanka. A jsem na to hrdá.

To, že by mohla nosit českou kombinézu, ji napadlo už před osmi lety, ale tehdy se ještě povedlo Nizozemcům jí udržet ve svém kádru. Jejím nejlepším výsledkem na MS je 19. místo v Åre 2019. Ve Světovém poháru se jí dařilo nejvíce právě v loňské sezoně, kdy dojela na 10. místě v paralelním slalomu v Lechu a 11. místě v obřím slalomu v Kranjske Goře. A právě tyto výsledky jí dostaly na olympiádu do Pekingu.

Ale ještě než se jako dorostenka vrhla do lyžování, vypadalo to spíše na tenisovou kariéru, ale právě život v Rakousku a blízké alpské kopce rozhodly o tom, že jeden bílý sport dostal přednost před tím druhým. „Máma dříve lyžovala, dokonce závodila a byla i docela dobrá,“ říká Jelínková. „Táta je taky sportovec, takže to máme v rodině.“

Jelínková je specialistka na technické disciplíny a nejvíce na obří slalom, který měla jet tento víkend v rakouském Söldenu. Počasí jí a dalším závodníkům to však nedovolilo. „Je to tak, že dnes nedokážeme včas připravit trať vhodnou na závod. Je to otázka bezpečnosti, jak ze sportovního hlediska, tak i z pohledu práce na trati,“ citovala rakouská agentura APA technického ředitele závodů FIS Markuse Mayra.

Jelínková tak bude muset svou premiéru v českém dresu odložit. Nejvíce se však těší na závody Světového poháru ve Špindlerově Mlýně, kde vždy mívala diváckou podporu, i když závodila v nizozemské kombinéze. „A i když jsem měla nizozemské barvy, cítila jsem se strašně vítaná. Bylo to super a doufám, že takové to bude i tentokrát.“

Zdroj: idnes.cz, isport.blesk.cz