Mužské sporty už neexistují. Ženy se emancipují i v MMA a boxu

Přidat na Seznam.cz

Je to jako kdyby fotbalista přestoupil z české ligy do Premier League. Či hokejista hrající českou nejvyšší soutěž dostal smlouvu v NHL. Nějak podobně se nyní může cítit bojovnice MMA Lucie Pudilová, která se po několika zápasech v Oktagonu vrací do UFC. Vedle Jiřího Procházky a Davida Dvořáka tak má Česko třetí zastoupení v elitní světové organizaci tohoto v posledních letech nejpopulárnějšího bojového umění.

Když před pěti lety vstupovala Lucie Pudilová do UFC, byla to v českém bojovém světe velká událost. Jenže po několika prohrách se ukázalo, že ve 22 letech ještě není připravena na světovou špičku. A tak se na několik let „uklidila“ o patro níže, kde si v Oktagonu po pěti výhrách ze šesti zápasů zase vydobyla sebevědomí a respekt. Jejích výher si všímalo i vedení UFC a před nedávnými zápasy v Německu nabídlo 27leté bojovnici smlouvu.

Pudilová tak bude doufat, že tentokrát už bude mít lepší výsledky. První příležitost k tomu bude mít už v létě. Přesné datum, místo a soupeřka však ještě nejsou odtajněny.

Zatímco v MMA jsou našimi nejznámějšími bojovníky muži (zmiňovaný Jiří Procházka či Karlos Vémola), v boxu patří k nejznámějším českým představitelům ženy – Lucie Sedláčková a Fabiana Bytyqi. Obě daly o sobě vědět už v mládežnických kategoriích, když se staly juniorskými mistryněmi světa organizace WBC ve svých váhových kategoriích.

Lucie Sedláčková, která má přezdívku „Mlátička z Děčína“, byla držitelkou světového stříbrného pásu organizace WBC v pérové kategorii. Dříve trénovala u amatérského mistra světa Lukáše Konečného, nyní však spolupracuje s někdejším stříbrným olympionikem Rudolfem Krajem. Zanedlouho se však vydá do USA, přesněji do Philadelphie, kde podepsala smlouvu. A může tak na ikonických Rockyho schodech a vedle jeho sochy po tvrdém tréninku snít o slávě a žít svůj americký sen v profesionálním boxu.

Svůj sen si naopk už splnila Fabiana Bytyqi, která pochází též z Ústeckého kraje (přímo z krajského města). Poté co se v roce 2016 stala juniorskou mistryní světa, na to dokázala za dva roky navázat dokonce zlatou medailí ze světového šampionátu dospělých. O rok později „Andělská tvář“ (to je pro změnu její přezdívka) titul obhájila.

Zdroj: redakce, Facebook