Mužská plešatost a její drsná realita. Jaké jsou nejčastější příčiny?

Přidat na Seznam.cz

Mužská plešatost může být pro mnohé traumatizující, ať už je její příčina jakákoli. Existuje celá řada příčin a dokonce i pomoc, která může vypadávání vlasů zastavit. Jste muž s problémy s vypadáváním vlasů? Pokud ano, přečtěte si tento článek.

Začíná se vám linie vlasů zvedat nad spánky? Jsou vaše vlasy mnohem tenčí než dříve? Začíná se vám pleš na temeni hlavy zvětšovat? Pak pravděpodobně trpíte vypadáváním vlasů, které dříve či později postihne velké procento mužů. Jak moc, jak rychle a kdy, to se u jednotlivých lidí liší, někteří začínají v mladém věku a jiní nikdy.

Jaké jsou typy vypadávání vlasů?

Dědičné vypadávání vlasů je bezpochyby nejčastějším typem vypadávání vlasů u žen i mužů, ale mnohem častější je u mužů. V závislosti na rodinné anamnéze může vypadávání vlasů začít v různém věku, u některých již v pubertě.

Alopecie areta je kožní onemocnění, které způsobuje nejednotné vypadávání vlasů a často je více psychicky než fyzicky zatěžující. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které se vyskytuje ve třech různých variantách: Alopecia areta, Alopecia totalis a Alopecia universalis. V prvním případě dochází k nepravidelnému vypadávání vlasů, ve druhém ke ztrátě všech vlasů a v posledním případě ke ztrátě všech vlasů na hlavě. Toto onemocnění však není dědičné a nemusí být trvalé, takže existuje možnost, že se vlasy po postižení obnoví. Neexistuje žádná léčba.

Růst vlasů mohou ovlivnit i jiná onemocnění a lékařské zákroky, a proto je nejlepší vždy požádat o radu svého lékaře.

Proč muži trpí vypadáváním vlasů?

Když mluvíme o mužské plešatosti, zmiňujeme DHT (dihydrotestosteron), mužský pohlavní hormon, který inhibuje vlasové folikuly a způsobuje samotné vypadávání vlasů. Vypadávání vlasů však není závažnou hormonální poruchou a při posuzování mužské plešatosti ji lékaři nepovažují za nemoc. Pro mnoho mužů je však vypadávání vlasů stále těžkým a psychicky stresujícím zážitkem.

Pokud trpíte dědičným vypadáváním vlasů (nejčastější forma), obvykle na pokožce hlavy nepozorujete žádné příznaky, nemáte ekzém ani vyrážku, ale vlasová linie se na hlavě zvedá v důsledku zmenšování vlasových folikulů (vlivem pohlavního hormonu) a vlasy mají jednoduše méně prostoru pro růst. To také vede k tomu, že se vlasy na hlavě stále zmenšují a nakonec úplně zmizí.

Léčba mužské plešatosti

Výzkum mužské plešatosti se rozšířil, protože muži si začali více uvědomovat svůj vzhled a zajímat se o něj. V současné době je k dispozici řada metod léčby mužské plešatosti. Můžete však zvážit, jak na vás vypadávání vlasů působí, a podle toho jednat.

Pokud se jedná o menší problém, můžete například upravit účes podle množství vlasů, nebo je oholit. Pokud máte pocit, že chcete s vypadáváním vlasů něco udělat, můžete se na to vydat různými způsoby.

Léčba mužské plešatosti

Existují schválené léky, volně prodejné i na předpis, s prokázanou účinností proti mužské plešatosti. Poraďte se se svým lékařem, které možnosti by pro vás mohly být vhodné.

Je dobré se o svých příznacích nejprve poradit s lékařem, protože i volně prodejné přípravky mohou mít vedlejší účinky.

Plastická chirurgie a vypadávání vlasů

Plastická chirurgie je v posledních letech stále populárnější. Existují různé metody, nejčastěji se odebírá kousek vlasů ze zadní části krku a rozděluje se na malé kousky obsahující asi 1-3 vlasové folikuly. Protože vlasové folikuly na krku nejsou ovlivněny mužským pohlavním hormonem, transplantované vlasy se neztrácejí. Mnoho lidí však doporučuje pokračovat i v léčbě léky, protože nejlepším výsledkem je, když si vedle transplantovaných vlasů zachováte i část svých normálních vlasů.

Účinek transplantace vlasů se liší v závislosti na oblasti plešatosti, kvalitě vlasů na krku a pružnosti pokožky hlavy.

Zdroj: Doktorn.com